Komisja Gospodarki Mieszkaniowej ZMP: Potrzeba więcej środków na budownictwo społeczne

Bartosz Szarafin, DP | Utworzono: 2025-02-12 10:02 | Zmodyfikowano: 2025-02-12 10:03
Komisja Gospodarki Mieszkaniowej ZMP: Potrzeba więcej środków na budownictwo społeczne - Komisja Gospodarki Mieszkaniowej ZMP obradowała w Wałbrzychu. Fot. Bartosz Szarafin
Komisja Gospodarki Mieszkaniowej ZMP obradowała w Wałbrzychu. Fot. Bartosz Szarafin
Komisja Gospodarki Mieszkaniowej ZMP: Potrzeba więcej środków na budownictwo społeczne - 0
Komisja Gospodarki Mieszkaniowej ZMP: Potrzeba więcej środków na budownictwo społeczne - 1
Komisja Gospodarki Mieszkaniowej ZMP: Potrzeba więcej środków na budownictwo społeczne - 2

Komisja Gospodarki Mieszkaniowej Miast Polskich planuje wystąpić z wnioskiem do Ministerstwa Rozwoju i Technologii o zwiększenie tegorocznej alokacji środków do programu dotacyjnego Banku Gospodarstwa Krajowego. To ważne także dla Wałbrzycha, który aktywnie korzysta z dotacji BGK.

Zobacz też: Sprawa przeciwko zarządcy Trzonolinowca została umorzona

Dotacje potrzebne dla rozwoju gospodarki mieszkaniowej

Aby gospodarka mieszkaniowa w polskich miastach się rozwijała, potrzebne jest zwiększenie środków dotacyjnych - przekonuje Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha i szef Komisji Mieszkaniowej Związku Miast Polskich. Liczba osób potrzebujących wsparcia w uzyskaniu mieszkania, na przykład z powodu braku możliwości uzyskania kredytu, rośnie, mówi Roman Szełemej:

- Chcemy, aby te środki były większe, bo miasta ogromnie się zaktywizowały, jeśli chodzi o budownictwo społeczne. Kilkukrotnie wzrosła liczba wniosków i ich wielkość, nawet z tak zamożnych miast, jak na przykład Warszawa. Wskazuje to, że liczba osób, które potrzebują wsparcia w uzyskaniu mieszkania, jest większa.

Komisja zasiadła do obrad po raz pierwszy w tej kadencji. Na miejsce spotkania wybrano Wałbrzych, jako miasto, które prowadzi ciekawą politykę mieszkaniową. Po obradach przedstawicieli 30 miast związku zabrano na wycieczkę po inwestycjach mieszkaniowych.

Sprawdź: Wleń: Pieniądze od darczyńców pomogą powodzianom. Ruszyły dopłaty do energii elektrycznej

Zwiększenie środków pozwoli na remonty

Gdy środki zostaną zwiększone, a co za tym idzie, umowy samorządu z BGK podpisane - Wałbrzych będzie mógł wyremontować mieszkania na przykład przy ul. Osiedleńców, Armii Krajowej, Wrocławskiej i Pankiewicza czy wybudować nowy duży budynek podobny do tego przy ul. Traugutta.

- Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił, że wniosków w tej chwili do funduszu dopłat ma na prawie 4 miliardy złotych, a te pieniądze są znacząco mniejsze - mówi Andrzej Porawski, dyrektor biura ZMP.
- Złożyliśmy wnioski na kilkadziesiąt milionów i mamy pozwolenia na budowę do tego stopnia, że właściwie tylko podpis o finansowaniu wystarczy. To nam się po prostu opłaca, tak bym powiedział - dodaje Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Przedstawiciele Związku Miast Polskich liczą też na wsparcie unijne, które miał zapowiedzieć wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej podczas niedawnej wizyty w Krakowie, wskazując na podwojenie środków na inwestycje mieszkaniowe w ramach obecnej perspektywy finansowej UE.

Przeczytaj: Lwówek Śląski podatkowym eldorado? To pomysł gminy na ściągnięcie inwestorów


Komentarze (1)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Czynszowy 2025-02-12 11:16:06 z adresu IP: (2a02:a318:40e9:6d80:5d74:x:x:x)
Miały być tanie mieszkania Plus za PiSu. Wyszło że były Wille plus dla PiSu. Ja mieszkam nadal w budynku który się nie nadaje do mieszkania. Na mieszkanie mnie nie stać żeby kupić, mimo dwóch dochodów. Pier do lą w mediach pisowcy, że podwyżki były płac. Gdzieś mam takie podwyżki, jak nadal żyje się w biedzie.