Politechnika Wrocławska niczym WBO. W tym konkursie pomysł może zgłosić każdy
![Politechnika Wrocławska niczym WBO. W tym konkursie pomysł może zgłosić każdy - Politechnika Wrocławska rusza z trzecią edycją konkursu „Polytechnica Nova”. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Patrycja Dzwonkowska](/img/articles/148316/5kvHJlce1x.jpg)
Czy drobna sugestia może przerodzić się w projekt wart miliony? Na Politechnice Wrocławskiej jak najbardziej. Rusza trzecia edycja konkursu „Polytechnica Nova”, w którym studenci, doktoranci i pracownicy mogą zgłaszać pomysły na ulepszenie uczelni.
Polecamy: Dwa lata testował różne prompty AI. Nowa wystawa jest efektem tych prac
Konkurs ma angażować społeczność
Inicjatywa ma na celu nie tylko usprawnienie funkcjonowania Politechniki Wrocławskiej, ale także zaangażowanie społeczności w aktywne współtworzenie jej przyszłości, mówi Arkadiusz Wójs, rektor uczelni:
- To było główne pytanie: czy ten konkurs ma mieć z góry zaplanowany budżet czy robimy budżet otwarty, czyli „zgłoście pomysły, a my zobaczymy, czy mamy na to pieniądze”? Ta druga koncepcja wygrała, czyli nie jest to typowy budżet obywatelski, lecz raczej konkurs na pomysły.
Przykładem takiego podejścia jest Laboratorium Atom – projekt z pierwszej edycji, który pierwotnie miał kosztować 10 milionów złotych, a finalnie pochłonął ponad 20 milionów. Tegoroczna edycja wprowadza uproszczony proces zgłaszania wniosków, których skrócone wersje można składać od 3 do 7 marca. O wyborze najlepszych projektów zadecyduje społeczność akademicka.
Sprawdź też: Tysiące straconych wizyt. Pacjenci nie odwołują porad i operacji, na które nie przychodzą
Realizują pomysły z różnych obszarów
Jak zauważa dr Marta Rusnak z Politechniki Wrocławskiej, autorka dwóch projektów w poprzednich edycjach, konkurs pozwala na realizację pomysłów, które mogą obejmować nowe laboratoria, jak i rozwiązania ukierunkowane na rozwój umiejętności:
- W pierwszym konkursie składałam projekt, który dotyczył międzywydziałowego laboratorium eye trackingowego, czyli miejsca, w którym różne inne dyscypliny mogłyby korzystać z urządzeń śledzących wzrok. Drugi projekt dotyczył zaproponowania celowych szkoleń z zakresu umiejętności komunikacyjnych i zarządczych.
Uczestnicy mogą zgłaszać propozycje w trzech kategoriach: społeczność i zrównoważony rozwój, kształcenie i popularyzacja nauki oraz badania i potencjał naukowy.
Przeczytaj: Pierwsza książka w Polsce została przetłumaczona przez AI. Jaki był efekt?
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.