We Wrocławiu powstaje polski model językowy oparty na AI. Czy PLLuM wyprze ChatGPT?

Krzysztof Majewski | Utworzono: 2025-02-07 09:14 | Zmodyfikowano: 2025-02-07 09:19
We Wrocławiu powstaje polski model językowy oparty na AI. Czy PLLuM wyprze ChatGPT? - PLLuM jest aktualnie w trakcie testów, fot. ilustracyjne/Pixabay
PLLuM jest aktualnie w trakcie testów, fot. ilustracyjne/Pixabay

Czym jest PLLuM? 

PLLuM, czyli Polish Large Language Universal Model, jest projektem wielkiego polskiego modelu językowego, opartego na technologii sztucznej inteligencji. To narzędzie podobne do ChataGPT czy ‎Gemini. Trenowane jest jednak na wysokiej jakości materiałach, przede wszystkim polskich. Ma lepiej rozumieć język polski, a także krajowy kontekst kulturowy - w tym przede wszystkim idiomy, niuanse językowe i specyfikę historyczno-kulturową naszego kraju. 

Co teraz z wrocławską sztuczną inteligencją? 

Modele z rodziny PLLuM i prototyp inteligentnego asystenta są od początku listopada 2024 roku testowane przez Ministerstwo Cyfryzacji. W grudniu dwa w pełni otwarte modele z rodziny PLLuM, a konkretnie Llama-PLLuM-8B oraz PLLuM-12B, zostały przekazane ministerstwu. Zostaną one upublicznione możliwie szybko, zaraz po wystawieniu przez ministerstwo, które jest właścicielem wytworzonych w projekcie modeli, odpowiednich licencji. 

Jak powstawało narzędzie, jakie ma możliwości i jak rozwijać sztuczną inteligencję w Polsce? O tym mówią: rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs i prof. Przemysław Kazienko z Katedry Sztucznej Inteligencji Politechniki Wrocławskiej: 

00:00
00:00

Celem projektu realizowanego w ramach dotacji jest nie tylko stworzenie modelu, ale także udostępnienie go na licencji otwartej, pozwalającej zarówno na użytek naukowy, jak i komercyjny. PLLuM ma stanowić bardziej precyzyjne językowo narzędzie od ChataGPT, co pozwoli na wykorzystanie go do aplikacji oferujących dostęp do cyfrowych usług urzędowych oraz elektronicznych dokumentów, jak mObywatel. 

Czytaj także: Gojenie ran szybsze o 70 procent. Rewolucyjny wynalazek opatentowany w Jeleniej Górze?


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.