We Wrocławiu powstaje polski model językowy oparty na AI. Czy PLLuM wyprze ChatGPT?
Czym jest PLLuM?
PLLuM, czyli Polish Large Language Universal Model, jest projektem wielkiego polskiego modelu językowego, opartego na technologii sztucznej inteligencji. To narzędzie podobne do ChataGPT czy Gemini. Trenowane jest jednak na wysokiej jakości materiałach, przede wszystkim polskich. Ma lepiej rozumieć język polski, a także krajowy kontekst kulturowy - w tym przede wszystkim idiomy, niuanse językowe i specyfikę historyczno-kulturową naszego kraju.
Co teraz z wrocławską sztuczną inteligencją?
Modele z rodziny PLLuM i prototyp inteligentnego asystenta są od początku listopada 2024 roku testowane przez Ministerstwo Cyfryzacji. W grudniu dwa w pełni otwarte modele z rodziny PLLuM, a konkretnie Llama-PLLuM-8B oraz PLLuM-12B, zostały przekazane ministerstwu. Zostaną one upublicznione możliwie szybko, zaraz po wystawieniu przez ministerstwo, które jest właścicielem wytworzonych w projekcie modeli, odpowiednich licencji.
Jak powstawało narzędzie, jakie ma możliwości i jak rozwijać sztuczną inteligencję w Polsce? O tym mówią: rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs i prof. Przemysław Kazienko z Katedry Sztucznej Inteligencji Politechniki Wrocławskiej:
Celem projektu realizowanego w ramach dotacji jest nie tylko stworzenie modelu, ale także udostępnienie go na licencji otwartej, pozwalającej zarówno na użytek naukowy, jak i komercyjny. PLLuM ma stanowić bardziej precyzyjne językowo narzędzie od ChataGPT, co pozwoli na wykorzystanie go do aplikacji oferujących dostęp do cyfrowych usług urzędowych oraz elektronicznych dokumentów, jak mObywatel.
Czytaj także: Gojenie ran szybsze o 70 procent. Rewolucyjny wynalazek opatentowany w Jeleniej Górze?
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.