Powstał przewodnik po Krainie Wygasłych Wulkanów. Ten region zaskoczył nawet autora książki
![Powstał przewodnik po Krainie Wygasłych Wulkanów. Ten region zaskoczył nawet autora książki - Powstał przewodnik po Krainie Wygasłych Wulkanów. Fot. Filip Kaźmierczak](/img/articles/148165/TsFOtpwRva.jpg)
Powstał przewodnik po Krainie Wygasłych Wulkanów - to region Gór i Pogórza Kaczawskiego, który wyróżnia się niezwykłą różnorodnością geologiczną. Szczególnie ciekawe są skały i wzgórza będące pozostałością aż trzech okresów aktywności wulkanicznej, od których pochodzi nazwa tego regionu. W 2023 roku Kraina Wygasłych Wulkanów została przyjęta do Światowej Sieci Geoparków UNESCO.
Zobacz też: Głogów odkrywa podziemne tajemnice. Ruszyła kolejna edycja Zimy w Twierdzy
Region pełen historii
Autor książki, fotograf Mikołaj Gospodarek, zaznacza, że pomimo wieloletniego doświadczenia w pisaniu przewodników o całej Polsce, Kraina Wygasłych Wulkanów zaskoczyła nawet jego:
- Czymś, co mnie najbardziej zaskoczyło w trakcie prac nad tym przewodnikiem, były warsztaty geologiczne w poszukiwaniu agatów. Kiedy dotkniemy tego, kiedy wygrzebiemy własnoręcznie, dowiadujemy się, że w środku zaklęty jest agat, który od milionów lat spoczywał w ziemi i czekał na ten kontakt z nami. To jest dla mnie coś, co było ogromnym przeżyciem.
Sylwia Dudek-Kokot z Centrum Informacji Turystycznej w Złotoryi podkreśla znaczenie historii tego regionu:
- Tutaj jest bardzo dużo zamków, zabytkowych średniowiecznych miast i w zasadzie najstarszych wsi na terenie nie tylko Dolnego Śląska, ale w ogóle Polski. Ośrodki, takie jak Złotoryja - to jest najstarsze miasto w Polsce.
Przewodnik powstały we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego ma być dostępny w punktach informacyjnych, na dworcach i lotniskach.
Przeczytaj: Dziś byłby niepoprawny politycznie. Wyjątkowy obraz w wałbrzyskim muzeum
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.