Dziś byłby niepoprawny politycznie. Wyjątkowy obraz w wałbrzyskim muzeum

Bartosz Szarafin, DP | Utworzono: 2025-02-05 20:42 | Zmodyfikowano: 2025-02-05 20:43
Dziś byłby niepoprawny politycznie. Wyjątkowy obraz w wałbrzyskim muzeum - Nietypowy obraz w wałbrzyskim muzeum. Fot. Bartosz Szarafin
Nietypowy obraz w wałbrzyskim muzeum. Fot. Bartosz Szarafin
Dziś byłby niepoprawny politycznie. Wyjątkowy obraz w wałbrzyskim muzeum - 0
Dziś byłby niepoprawny politycznie. Wyjątkowy obraz w wałbrzyskim muzeum - 1
Dziś byłby niepoprawny politycznie. Wyjątkowy obraz w wałbrzyskim muzeum - 2

Jakie maniery miał Hiszpan? Jakie cechy Francuz? Jakie przywary Niemiec, a czego miał pod dostatkiem Anglik? Na te i wiele innych pytań w XVIII wieku odpowiadała Tablica Narodów. To specjalny obraz "Krótki opis ludów Europy i ich cechy", bazujący na grafice bawarskiego rytownika, Friedriecha Leopolda. Jedną z kopii posiada Muzeum Porcelany w Wałbrzychu. Wkrótce trafi ona na ekspozycję.

Na obrazie możemy zobaczyć sylwetki reprezentantów różnych narodowości oraz przydatne dla podróżujących cechy, opisuje Aleksandra Gil, kustosz działu sztuki:

- Obraz przedstawia w takiej formie tabelarycznej wyszczególnione cechy wybranych narodów europejskich. Między innymi możemy przeczytać, kto jakie miał maniery, charakter, jakie cechy były danych krajów, w co obfitowały te kraje, a nawet najpowszechniejszy sposób, w jaki umierano czy na co chorowano.

Zobacz też: Plac Nowy Targ, dworzec autobusowy i wiele innych miejsc. Jak zmieniał się Wrocław od 1945 roku?

Obraz jest świadkiem tamtych czasów

Dziś nikt nie odważyłby się powiesić takiej tabeli w swoim gabinecie, bojąc się zarzutów o niepoprawność polityczną, przyznaje Jacek Drejer, dyrektor muzeum:

- Pewnie jeżeli się przyjrzymy tej tablicy, w naszych dzisiejszych głowach zaświta myśl, że nie do końca to jest poprawne politycznie, bo jednak bazujemy na przeróżnych stereotypach. Myślę, że to świadczy właśnie też o jej wartości, o tym, że jest świadkiem tamtych czasów i pokazuje, jak wówczas postrzegane były różne narody, postrzegani byli mieszkańcy różnych krajów.

Oprócz tabelki z opisami, widzimy na nim sylwetki różnych postaci, mówi Aleksandra Gil:

- Mamy tutaj ludzi w strojach z epoki, ciekawe byłoby z punktu widzenia badań kostiumologicznych, jak wyobrażano sobie wówczas poszczególnych przedstawicieli narodów. Po kolei od lewej widzimy Hiszpana, Francuza, Włocha, Niemca, Anglika... Polak ma czapkę z piórkiem, najbardziej wytworny wydaje się Hiszpan.

Autor opisał nie tylko maniery czy przywary, ale i wykształcenie, religijność, ustrój, formę spędzania czasu wolnego, kres żywota, a nawet przyrównał do zwierząt.

Sprawdź: Głogów odkrywa podziemne tajemnice. Ruszyła kolejna edycja Zimy w Twierdzy


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.