We Wrocławiu powstaje BioTech Hub. Ma pomóc w walce z nowotworami

Mirosława Kuczkowska, DP | Utworzono: 2025-02-04 20:59 | Zmodyfikowano: 2025-02-04 21:00
We Wrocławiu powstaje BioTech Hub. Ma pomóc w walce z nowotworami - We Wrocławiu powstaje BioTech Hub. Fot. materiały prasowe
We Wrocławiu powstaje BioTech Hub. Fot. materiały prasowe

We Wrocławiu powstaje BioTech Hub. To pomysł integracji wrocławskiego środowiska naukowego zajmującego się szeroko pojętą biotechnologią medyczną. Dziś w tej sprawie przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT podpisali porozumienie z instytutami PAN, czyli Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnej oraz Instytutem Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych, oraz uczelniami wyższymi, tj. Politechniką Wrocławską oraz wrocławskimi uniwersytetami: Medycznym, Wrocławskim i Przyrodniczym.

Zobacz też: Nowy szpital onkologiczny rośnie w oczach. Jest duża szansa na ukończenie inwestycji przed terminem

Chcą stworzyć silne zaplecze naukowo-rozwojowe

Celem jest stworzenie silnego zaplecza naukowo-rozwojowego w walce z nowotworami, mówi Jarosław Bosy, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT:

- Nie da się zrobić nic mądrego dla ludzi chorujących bez szpitali i uczelni medycznych. Naturalną rzeczą było połączyć to, żeby ta biotechnologia służyła jako baza rozwoju. Takiego wsparcia potrzebujemy dzisiaj w obszarze związanym z terapiami, czy to onkologicznymi, czy innymi.

- Wrocław był dosyć zatomizowany, jeżeli chodzi o jednostki, o uczonych. I każda próba zjednoczenia i zintegrowania powinna dać - wierzymy w to, że da - efekty w postaci generowania nowych pomysłów, nowych patentów, nowych wdrożeń i komercjalizacji myśli naukowej. To jest bardzo ważne - dodaje prof. Andrzej Gamian, dyrektor Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN.

Naukowcy różnych dziedzin będą w ramach projektu BioTech Hub rozwijali sposoby wczesnego wykrywaniem chorób nowotworowych oraz elementy medycyny spersonalizowanej. Współpraca będzie przebiegała w ramach realizowanego przez Łukasiewicz – PORT projektu P4Health. Jego założeniem jest rozwój tzw. medycyny spersonalizowanej, zakładającej indywidualne podejście do pacjenta i specyfiki jego organizmu. Dotyczy to nie tylko diagnostyki opartej na sztucznej inteligencji, ale też doboru odpowiedniej terapii.

Sprawdź: Grypa szaleje, a w aptekach na Dolnym Śląsku brakuje ważnych leków


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.