Trwa kwalifikacja wojskowa. Kto zostanie wezwany przed komisję w 2025 roku?

Beata Makowska, DP | Utworzono: 2025-02-04 16:36 | Zmodyfikowano: 2025-02-04 16:36
Trwa kwalifikacja wojskowa. Kto zostanie wezwany przed komisję w 2025 roku? - Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa w 2025 roku. Fot. Beata Makowska
Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa w 2025 roku. Fot. Beata Makowska

Do końca kwietnia na Dolnym Śląsku potrwa klasyfikacja wojskowa. W obecnym roku dotyczy ona mężczyzn urodzonych w 2006 roku, a także tych mężczyzn urodzonych w latach 2001-2005, którzy do tej pory nie wzięli udziału w kwalifikacji wojskowej i w związku z tym nie posiadają orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. To jednak nie jedyne osoby, które mogą zostać wezwane do stanięcia przed komisją wojskową - o pozostałych grupach piszemy w dalszej części artykułu.

Zobacz też: Powstanie kolejna linia tramwajowa aż do granic miasta! Chodzi o tramwaj na ul. Opolską

Kwalifikacja to nie powołanie do armii

Przedstawiciele wojska uspokajają - klasyfikacja nie jest powołaniem do armii. Jak mówi Piotr Sebastian Kozdrowicki, wicewojewoda dolnośląski, wojsko może być doskonałą drogą kariery:

- Pamiętajmy o tym, że służba wojskowa otwiera potem wiele drzwi do pracy - w sektorach informatycznych, logistycznych, technicznych, technologicznych, więc to jest świetny punkt na rozpoczęcie kariery na całe życie.

Zachęcamy do wybrania kariery wojskowej, informuje major Piotr Grucela, szef Wydziału Rekrutacji i Promocji WCR we Wrocławiu:

- Jeżeli ktoś jest teraz uczniem szkoły, która kończy się maturą, to warto wspomnieć o studiach wojskowych. Mamy cztery akademie wojskowe: Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni i Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Polecamy: Pracują na wysokościach... kilkaset metrów pod ziemią. Ratownicy z KGHM z nowym miejscem do treningów

Jak wygląda kwalifikacja wojskowa?

Klasyfikacja jest obowiązkowa, a jeśli powołani nie zgłoszą się, muszą się liczyć z grzywną, a nawet z doprowadzeniem przed komisję przez policję. Jak dodaje podpułkownik Bartosz Ornatowski, przyznanie kategorii A oznacza, że w razie wojny trzeba chwycić za broń:

- W razie wojny kategoria A to jest ten przyszły narybek, który będzie służył ojczyźnie.

Prowadzony proces nie oznacza powołania do armii. Jest to ewidencja polegająca na określeniu zdolności badanej osoby. Podczas kwalifikacji przydziela się jedną z czterech kategorii: A (zdolny do czynnej służby wojskowej), B (czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej), D (niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju) lub E (trwale niezdolny do służby wojskowej).

Proces zaczyna się od weryfikacji tożsamości, a dane zostają wpisane do ewidencji lub zaktualizowane, jeśli już w niej są. Następnie kandydat przechodzi badanie psychologiczne i lekarskie, po którym następuje określenie kategorii jego zdolności do służby wojskowej. Zostają mu także przedstawione informacje i materiały promocyjne służby wojskowej.

Kandydat otrzyma zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej i orzeczonej zdolności do jej odbycia. Na koniec wezwanej osobie zostanie nadany stopień szeregowego. Po czternastu dniach od kwalifikacji kandydat dostanie przeniesienie do tzw. pasywnej rezerwy. Obejmuje ona osoby, które przeszły kwalifikacje, lecz nie wyraziły chęci odbywania służby wojskowej.

Sprawdź: Pościg za dwoma skradzionymi samochodami we Wrocławiu. Uciekający złodziej zniszczył kilka innych pojazdów

Kto ma obowiązek stawić się przed komisją?

Według rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z listopada zeszłego roku obowiązek poddania się klasyfikacji wojskowej w 2025 roku mają:

  • mężczyźni urodzeni w 2006 roku,
  • mężczyźni urodzeni w latach 2001–2005, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
  • kobiety urodzone w latach 1998-2006, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/20245 kończą studia wyższe lub naukę w szkołach policealnych na kierunkach przydatnych Siłom Zbrojnym RP, np. medycznych, weterynaryjnych, psychologicznych czy ratownictwa medycznego,
  • osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeśli okres niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
  • osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, a okres niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności,
  • osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej,
  • osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej.

Przeczytaj: Kolejne ostrzelanie pociągu Kolei Dolnośląskich. Jest nagroda za informację o sprawcach


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.