Plac Nowy Targ, dworzec autobusowy i wiele innych miejsc. Jak zmieniał się Wrocław od 1945 roku?
„(Od)nowa. Miasto przeobrażone. Wrocław ’45” to wystawa przygotowana przez studentów kierunku Historia w przestrzeni publicznej we współpracy z Centrum Historii Zajezdnia. Prezentuje ona przemiany, jakie zaszły w mieście na przestrzeni ostatnich 80 lat. - Tworząc wystawę korzystaliśmy z unikalnych, rzadko publikowanych, często zagranicznych materiałów – mówią studenci:
– Na tej wystawie prezentujemy Wrocław jako miasto przeobrażone, porównując stany sprzed wojny, stany tuż po zniszczeniach wojennych i stan dzisiejszy.
– Wszystkie te materiały są unikatowe. Pozyskanie ich było ciężką, ale jednocześnie przyjemną pracą.
Wystawa pokazuje przemianę wielu popularnych wrocławskich miejsc, takich jak plac Nowy Targ, kamienica pod złotym psem, czy też dworzec autobusowy. - Pozostałości tamtego Wrocławia wciąż widzimy w tkance architektonicznej miasta - podkreśla prof. Wojciech Kucharski z Uniwersytetu Wrocławskiego:
- My na podstawie kilkunastu obiektów, próbujemy pokazać co się z Wrocławiem wydarzyło w wyniku drugiej wojny światowej, czyli np. przechodząc przez plac muzealny, powinno nas zastanowić skąd wzięła się ta nazwa. Ta nazwa wynika z tego, że w tym miejscu znajdowało się muzeum. Dzisiaj znajduje się tam szkoła.
Polecamy: Dziurawy dach, zagrzybione pomieszczenia. Konieczny jest generalny remont budynku Ekostraży
"Historia Wrocławia do niedawna była znana tylko specjalistom"
Wystawę na wrocławskim rynku można oglądać do 24 lutego. - Porównujemy stany wrocławskich miejsc przed wojną, po wojnie i dzisiaj - wyjaśnia jeden ze studentów biorących udział w projekcie:
- Są to przemiany różne. Mamy tutaj obiekty, które zniknęły całkowicie z tkanki miasta i nie ma już po nich śladu, natomiast jest coś zupełnie innego. Na przykład moją plansze ilustruje kościół Zbawiciela, który stał na miejscu dzisiejszego dworca autobusowego.
- Historia Wrocławia była do niedawna znana tylko specjalistom, a w tym momencie dostrzegamy ogromne zainteresowanie przeszłością naszego miasta.
Sprawdź również: Dzierżoniów powraca z Budżetem Obywatelskim. W tej edycji startują tylko zielone projekty
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.