Pracują na wysokościach... kilkaset metrów pod ziemią. Ratownicy z KGHM z nowym miejscem do treningów
Ratownicy z KGHM korzystają już z nowoczesnego centrum szkoleniowego, które powstało w bazie jednostki JRGH w Sobinie koło Polkowic. - Centrum składa się z kilku stanowisk szkoleniowych, które umożliwiają zasymulowanie niebezpiecznych sytuacji. Takich z którymi można się spotkać w czasie prawdziwej akcji, jak również przy prowadzeniu prac w wyrobiskach pionowych z użyciem technik alpinistycznych - podkreślił Marcin Górski, Dyrektor Naczelny Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego KGHM:
- Mamy takich sześć stanowisk, które umożliwiają zaaranżowanie zadań, które mogą nas spotkać na dole w kopalni jak również na obiektach naszych zakładów innych oddziałów: to są hale produkcyjne, hale przemysłowe tam gdzie to jest niezbędne praca na wysokości i asekuracja gdzie muszą być na najwyższym poziomie zabezpieczone.
Ważne: Powstanie kolejna linia tramwajowa aż do granic miasta! Chodzi o tramwaj na ul. Opolską
Inwestycja za 9 mln zł. Dzięki niej można wykonywać ćwiczenia na miejscu. Do tej pory ratownicy jeździli w góry
Z ośrodka korzystać będą również pracownicy innych oddziałów KGHM oraz firm zewnętrznych wykonujących zadania na terenie miedziowej spółki. Jednorazowo w hali szkoleniowej może trenować do 15 osób. Inwestycja kosztowała 9 mln zł. Jak podkreśla Arkadiusz Grządziel, kierownik sekcji wysokościowej, z takich szkoleń korzystają nie tylko ratownicy:
- Ćwiczą zjazdy z przejściem przez przepinki, za chwilę będą ćwiczyli tzw. auto ratownictwo czyli jeśli któryś z kolegów zasłabnie, coś się stanie to jeden drugiemu musi w takim małym dwuosobowym zespole pomóc. Koledzy ze straży w tym czasie ćwiczą poruszanie w studzienkach z drabiną i bez. To co się dzieję na dole dokładnie jest tutaj odwzorowane.
W obiekcie znalazło się sześć stanowisk umożliwiających przeprowadzanie szkoleń dla tysięcy pracowników KGHM, którzy nadzorują bądź bezpośrednio wykonują prace na wysokościach w zakładach KGHM. Do tej pory wykonywali ćwiczenia wysokościowe w plenerze, najczęściej w wysokich w górach. Teraz mogą szkolenia odbywać na miejscu, niezależnie od pogody.
Sprawdź również: Park Szczytnicki powiększy się o blisko 10 hektarów! Kiedy nastąpi koniec prac?
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.