„Jest dobrze… piosenki niedokończone” - premiera 16 marca 2009
Repertuar w większości stanowią piosenki autorskie, zaśpiewane przez czołowe postaci polskiej sceny muzycznej i aktorskiej: Hannę Banaszak, Macieja Maleńczuka, Stanisława Soykę, Andrzeja Grabowskiego, Jacka Bończyka, Jacka „Budynia" Szymkiewicza i zespół Habakuk oraz Ptaszyska.
Program ten miał premierę koncertową na Festiwalu Gwiazd w Gdańsku, 4 lipca 2008 roku. Występ był transmitowany na żywo przez TVP Polonia, a powtórkę koncertu wyemitowano 8 września na antenie TVP 1.
Pomysł na zrobienie koncertu oraz nagranie płyty zrodził się z chęci pokazania postaci Himilsbacha i Maklakiewicza w szerszym świetle. Nie tylko jako dwóch pijaczków polskiej kinematografii, ale także twórców wrażliwych, którzy pozostawili po sobie bogaty dorobek artystyczny. Byli symbolem wolności ciężkich czasów PRL-u, jako nieliczni nazywali rzeczy po imieniu, prosto, ale niezwykle trafnie komentowali życie. Królowie anegdot.
Przez 40 lat filmy z udziałem Maklakiewicza i Himilsbacha cieszą się ogromnym powodzeniem, stały się kultowe, zdobywają coraz młodsze rzesze fanów. Gdzie tkwi fenomen tych postaci tak dobrze zapamiętanych i często cytowanych w życiu codziennym? „Cały czas zastanawiam się dlaczego i dochodzę do wniosku, że duch anarchii, który był potrzebny w poprzednim systemie, w nowym jest potrzebny jeszcze bardziej: wolność, kontrowersyjność i silne poczucie własnej tożsamości" (Janusz Kondratiuk).
Do tej pory nie było wydawnictwa, które poświęcone byłoby wyłącznie tym dwóm niezapomnianym postaciom, dlatego nie ma wątpliwości, że płyta odbije się szerokim echem na polskiej scenie muzycznej.
Artyści:
Andrzej Grabowski
Znany i lubiany aktor obdarzony wielkim talentem komediowym. Wykształcenie zdobył w krakowskiej PWST, którą ukończył w 1974 roku. Występuje na scenie Teatru im. Słowackiego w Krakowie. Jest laureatem wielu nagród, min.: Grand Prix Toruń ‘86, główne nagrody w Szczecinie 1987, 1988, nagrody w Kaliszu 1988, 1990. Jest zarówno dobrym aktorem teatralnym jak i filmowym, występował w Teatrze Telewizji, odtwórca roli Ferdynanda w prześmiesznym sitcomie „Świat według Kiepskich" , Goebbelsa w Pitbullu i wielu innych niezapomnianych kreacji.
Stanisław Soyka
Wokalista, pianista i kompozytor jazzowy, urodzony w 1959 roku w Żorach. Debiutował w 1978 roku występem w ramach cyklu „Jazz w Filharmonii". Laureat festiwali w Opolu (1991) i Sopocie (1992), wielokrotnie wybierany na najlepszego wokalistę jazzowego w Polsce. Wydał ponad 20 płyt - zarówno z własnymi kompozycjami, jak i interpretacjami jazzowych standardów.
Maciej Maleńczuk
Muzyk i poeta, lider znanych zespołów Pudelsi i Homo Twist, urodzony w 1961 roku w Wojcieszowie. Pierwszą solową płytę „Pan Maleńczuk" nagrał w 1998 roku. Autor poematu „Chamstwo w państwie" wydanego w 2003 roku. Płyta „Koledzy" z 2007 roku, nagrana wspólnie w Wojciechem Waglewskim, otrzymała status Platynowej Płyty.
Jacek Bończyk
Aktor teatralny i filmowy, piosenkarz, autor tekstów piosenek, scenarzysta i reżyser spektakli muzycznych. Wokalista i gitarzysta formacji rockowej Bończyk/Krzywański - Depresjoniści. Jest absolwentem wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu (rocznik 1992). Chętnie sięga po teksty poetyckie i piosenki autorów francuskich. W latach 80. był harcerzem i instruktorem 1 WŚDS „Fokszekmek", KI „Draka" i Wałbrzyskiej Chorągwi ZHP.
Hanna Banaszak
Piosenkarka jazzowa i estradowa, urodzona w 1957 roku w Poznaniu. Debiutowała na festiwalu opolskim w 1976 roku. Współpracowała m.in. Jeremim Przyborą, Jerzym Wasowskim i Jonaszem Koftą. Artystka brała udział w wielu przedsięwzięciach scenicznych i telewizyjnych, wśród nich w „Nieszporach Ludźmierskich Jana Kantego Pawluśkiewicza", jest także autorką tomu wierszy.
Jacek „Budyń" Szymkiewicz
Wokalista i gitarzysta zespołu Pogodno, który w 2004 roku wydał album solowy Kilof, nagrany przy współudziale muzyków z zespołów Kristen, Braty z Rakemna i z gościnnym udziałem Łony. Eklektyczna muzyka Budynia łączy w sobie elementy rocka alternatywnego, rock'n'rolla, czy rapu, a dopełnienie stanowią teksty autorstwa lidera projektu.
Habakuk
Habakuk w lutym 2008 skończył 18 lat. Przez ten czas zespól nagrał sześć płyt (dorobił się także winyla oraz koncertowego DVD z Przystanku Woodstock), a także uczestniczył we wszystkich najważniejszych festiwalach w Polsce i nie tylko. Co ważne, Habakuk, może się poszczycić występem na festiwalu w Glastonbury w 2007r. Zespół ma na koncie nagrania z autentycznymi legendami światowego reggae - Mikey Dreadem (producent UB40, The Clash i wielu innych) oraz Don Carlosem (założyciel Black Uhuru, jeden z najważniejszych wokalistów w historii reggae). Ich wartość jest porównywalna z nagraniami jakich dokonali Twinkle Brothers z Trebunimi Tutkami. Osiemnastolecie działalności Habakuk świętował wydaniem płyty Family Front, na której gościnnie wystąpili: Muniek Staszczyk z T.Love, Ras Luta z Eastwest Rockers, Junior Stress z LSM, Renata Przemyk, angielska wokalistka Ava Leigh.
Szczegółowe informacje o płycie:
Aranżacje utworów:
Marcin Lamch i Krzysztof Niedźwiecki
Instrumentaliści:
Łukasz Kluczniak - saksofon
Ziut Gralak - trąbka
Marcin Lamch - kontrabas
Michał Maliński - perkusja
Krzysztof Niedźwiecki - gitara akustyczna elektryczna, banjo
Michał Jurkiewicz - akordeon, organy hammonda, skrzypce
Marek Makles - instrumenty klawiszowe, elektronika
Grzegorz Sorbian - DJ
Repertuar / wykonawcy
1. Małe piwko - Andrzej Grabowski
2. Każdy kochać się chce - Stanisław Sojka
3. Nim wstanie dzień - Stanisław Sojka
4. Czarna Mańka - Maciej Maleńczuk
5. Życie jest piękne - Maciej Maleńczuk
6. Niestety trzeba mieć ambicje - Krzysztof Niedźwiecki i Jacek Budyń Szymkiewicz
7. Wszyscy polecimy w górę do nieba - Jacek Bończyk
8. Jak się bawię to się bawię - Budyń
9. Szczęście gdzie ty jesteś... - Jacek Bończyk
10. Niesforni Jesteście - Habakuk
11. Jestem jak motyl - Andrzej Grabowski
12. Może to sen - Hanna Banaszak
13. Dwa Miasta - Stanisław Soyka
14. Czasem trzeba polatać - Habakuk
Oficjalna strona projektu:
www.jestdobrze.com
www.myspace.com/jestdobrze
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.