Emil Korytko bohaterem najnowszej wystawy we wrocławskim Ossolineum

Piotr Osowicz, DP | Utworzono: 2025-01-25 17:57 | Zmodyfikowano: 2025-01-25 17:58
Emil Korytko bohaterem najnowszej wystawy we wrocławskim Ossolineum - Wystawa poświęcona Emilowi Korytce w Ossolineum. Fot. Piotr Osowicz
Wystawa poświęcona Emilowi Korytce w Ossolineum. Fot. Piotr Osowicz
Emil Korytko bohaterem najnowszej wystawy we wrocławskim Ossolineum - 0
Emil Korytko bohaterem najnowszej wystawy we wrocławskim Ossolineum - 1
Emil Korytko bohaterem najnowszej wystawy we wrocławskim Ossolineum - 2

Najnowsza ekspozycja we wrocławskim Ossolineum przybliża postać Emila Korytki - XIX-wiecznego poety, propagatora polskiej kultury oraz jednego z pierwszych polskich badaczy kultury słoweńskiej.

Emil Korytko, lwowianin, podczas studiów uniwersyteckich zaangażował się w działalność konspiracyjną intelektualistów skupionych wokół Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. O tej postaci opowiada Katarzyna Uczkiewicz, rzeczniczka Ossolineum:

- Przyczynił się bardzo do skodyfikowania języka słoweńskiego. Zdarzyło się tak dlatego, że został zesłany do Lublany przez władze habsburskie za karę za to, że kolportował pisma Adama Mickiewicza.

Zobacz też: Minęło 20 lat od śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Wystawę o "Kurierze z Warszawy" obejrzysz w Muzeum Pana Tadeusza

Wykorzystał zesłanie, by zbierać pieśni i powiedzenia

Katarzyna Uczkiewicz zdradza także, co zobaczymy na wystawie:

- Wystawa przedstawia przede wszystkim krótką biografię Emila Korytki i jego studia we Lwowie. Jego kontakty z intelektualistami skupionymi wokół Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, jeszcze tego lwowskiego, a potem dwa lata pobytu na zesłaniu w Lublanie. On wykorzystał ten czas, aby podróżować po słoweńskich wsiach i zbierać pieśni i powiedzenia ludowe.

Na wystawie autorstwa Marzeny Ewy Krajewskiej, slawistki i Minister Pełnomocnej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP, zobaczymy m.in. fragmenty prywatnej korespondencji, dzieła Korytki oraz poświęcone mu publikacje.

Wystawa potrwa do 1 marca. Można ją oglądać w Auli im. Mieczysława Gębarowicza we wrocławskim Ossolineum przy ulicy Szewskiej 37.

Polecamy: Od dekady relacjonują i komentują kulturalny świat. 10 lat Radia Wrocław Kultura


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.