Emil Korytko bohaterem najnowszej wystawy we wrocławskim Ossolineum
Najnowsza ekspozycja we wrocławskim Ossolineum przybliża postać Emila Korytki - XIX-wiecznego poety, propagatora polskiej kultury oraz jednego z pierwszych polskich badaczy kultury słoweńskiej.
Emil Korytko, lwowianin, podczas studiów uniwersyteckich zaangażował się w działalność konspiracyjną intelektualistów skupionych wokół Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. O tej postaci opowiada Katarzyna Uczkiewicz, rzeczniczka Ossolineum:
- Przyczynił się bardzo do skodyfikowania języka słoweńskiego. Zdarzyło się tak dlatego, że został zesłany do Lublany przez władze habsburskie za karę za to, że kolportował pisma Adama Mickiewicza.
Wykorzystał zesłanie, by zbierać pieśni i powiedzenia
Katarzyna Uczkiewicz zdradza także, co zobaczymy na wystawie:
- Wystawa przedstawia przede wszystkim krótką biografię Emila Korytki i jego studia we Lwowie. Jego kontakty z intelektualistami skupionymi wokół Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, jeszcze tego lwowskiego, a potem dwa lata pobytu na zesłaniu w Lublanie. On wykorzystał ten czas, aby podróżować po słoweńskich wsiach i zbierać pieśni i powiedzenia ludowe.
Na wystawie autorstwa Marzeny Ewy Krajewskiej, slawistki i Minister Pełnomocnej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP, zobaczymy m.in. fragmenty prywatnej korespondencji, dzieła Korytki oraz poświęcone mu publikacje.
Wystawa potrwa do 1 marca. Można ją oglądać w Auli im. Mieczysława Gębarowicza we wrocławskim Ossolineum przy ulicy Szewskiej 37.
Polecamy: Od dekady relacjonują i komentują kulturalny świat. 10 lat Radia Wrocław Kultura
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.