Lekarz medycyny pracy skieruje na mammografię? We Wrocławiu debatują, jak zwiększyć wykrywalność raka piersi
We Wrocławiu trwa konferencja naukowa „Interdyscyplinarne podejście do raka piersi". Onkolodzy, lekarze rodzinni i lekarze medycyny pracy dyskutują o tym, jak poprawić wykrywalność raka piersi.
Polecamy: Ogłoszono konkurs na dyrektora wrocławskiego szpitala. To efekt głośnego zwolnienia
To rozwiązanie przekona pacjentki?
Jednym z pomysłów jest zaangażowanie lekarzy medycyny pracy do kierowania pacjentek na mammografię. To miałoby poprawić statystyki, deklaruje Jarosław Tomczyk, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Prac:
- Fajnie by było, jakby tego samego dnia wykonać również takie badania. Zrobimy wszystko jako jednostka nadzorująca merytorycznie jednostki podstawowe medycyny pracy, aby ściągnąć na szkolenia, aby wykazać lekarzom medycyny pracy, że powinni takich działań dokonać.
Lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii oceniają, że to rozwiązanie może przekonać pacjentki, które zwlekają ze zgłaszaniem się na badania. Na okresowe badania medycyny pracy zgłasza się co roku 12,5 miliona osób, z czego połowa to kobiety.
Najważniejsza jest edukacja
Najważniejsza jest jednak edukacja, podkreśla Paweł Zawadzki, zastępca dyrektora Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii. Tym bardzie niepokojące jest to, że edukacja zdrowotna ma być w szkołach nieobowiązkowa, dodaje:
- Jeżeli obowiązkowo mamy uczyć się historii, to dlaczego - jako społeczeństwo mówimy, że zdrowie jest najważniejsze - to z jakiego względu dajemy możliwość wyboru, czy będziemy chodzić na najważniejszy temat dotyczący mnie samego. Zostawiamy dowolność. Moim zdaniem jakiś błąd jest tutaj.
Onkolodzy z DCOPiH przypominają, że poza badaniami wykonywanymi we Wrocławiu czy filii w Jeleniej Górze i Legnicy, mammografy są też dostępne też w mniejszych dolnośląskich miastach: Lwówku Śląskim, Trzebnicy, Strzelinie, Lubaniu i Obornikach Śląskich. Średnia zgłaszalność wynosi 30 procent, ale im dalej od dużego miasta tym gorzej.
Posłuchaj całego materiału Elżbiety Osowicz, reporterki Radia Wrocław:
Zobacz też: Chcą wcześniej wykrywać raka jelita grubego. Ważny projekt na Uniwersytecie Medycznym
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.