Minęło 20 lat od śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Wystawę o "Kurierze z Warszawy" obejrzysz w Muzeum Pana Tadeusza
Był intelektualistą, patriotą, legendarnym "Kurierem z Warszawy" podczas II wojny światowej. A po wojnie między innymi twórcą Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. W tym tygodniu mija 20 lat od śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
Polecamy: Jubileusz Radia Wrocław Kultura: Program specjalny z Klubu Proza
Muzeum Pana Tadeusza pełne pamiątek
We wrocławskim Muzeum Pana Tadeusza znajduje się najwięcej w Polsce pamiątek po tej legendarnej postaci. Na stałej wystawie "Misja: Polska" zobaczyć można między innymi cenne pióro, o którym opowiada Marcin Szyjka, kustosz tego muzeum:
- Spośród pamiątek, które Nowak przekazał, jest między innymi pióro, którym podpisano wejście Polski do NATO. Pióro przekazano za zasługi, za ten lobbing w kongresie amerykańskim na rzecz wejścia Polski do NATO. To jest prezent od ówczesnego premiera, Jerzego Buzka.
Marcin Szyjka opowiada też o jednej z najcenniejszych pamiątek w gabinecie imienia Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Pana Tadeusza:
- Na środku gabinetu mamy najwyższe odznaczenie amerykańskie cywilne. Jest to Prezydencki Medal Wolności, który został przyznany za zasługi Nowakowi w 1996 roku przez ówczesnego prezydenta Billa Clintona.
Sprawdź: Liceum w Jeleniej Górze rezygnuje z ocen cząstkowych. Jak wpływa to na wyniki uczniów?
Bogata kolekcja także w Ossolineum
Dar Jana Nowaka-Jeziorańskiego dla wrocławskiego Ossolineum składa się z bogatej kolekcji rękopisów i archiwaliów obejmujących m.in. działalność wojenną fundatora, liczne dokumenty dotyczące jego wypraw kurierskich oraz fotografie z powstania warszawskiego. Najważniejszą część stanowią materiały z okresu 23 lat kierowania przez Nowaka-Jeziorańskiego Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa.
W przekazanych archiwach znajduje się także m.in. zbiór listów z Jerzym Giedroyciem, Zbigniewem Brzezińskim, Witoldem Gombrowiczem czy Gustawem Herlingiem-Gruzińskim. Są też archiwa osobowe, a także dokumentacja pracy Jana Nowaka w Waszyngtonie na rzecz przyjęcia Polski do NATO, jego biblioteka, archiwum osobiste oraz kolekcja malarstwa.
Zobacz też: Film nakręcony na Dolnym Śląsku z nominacją do Oscara! Wielki sukces "Dziewczyny z igłą"
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.