Chcą wcześniej wykrywać raka jelita grubego. Ważny projekt na Uniwersytecie Medycznym
Szansa dla pacjentów z nieswoistym zapaleniem jelit. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego będą szukali odpowiedzi na pytanie, dlaczego niektórzy z nich zachorują na raka jelita grubego. Jak mówi prof. Mariusz Fleszar, szef Uniwersyteckiego Centrum Badań Omicznych, celem jest sprawdzenie, jakie czynniki decydują o zachorowaniu:
- Naszym celem jest to, żeby znaleźć w tej grupie chorych osoby, które mogą zapaść na nowotwór, bo nie wszystkie zapadają i nie wiemy, dlaczego. Chcemy właśnie dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje, pomóc im w ten sposób, że na przykład będą częściej badane, bo generalnie rak jelita grubego jest wyleczalny, jeśli zostanie odnaleziony w pierwszych stadiach choroby.
Zobacz też: Dużo infekcji i ograniczenia w szpitalach. W których placówkach skrócono godziny odwiedzin?
Chcą szybciej wykrywać chorobę
Chcielibyśmy znaleźć takie narzędzia diagnostyczne, które pozwolą na wykrycie tej choroby na jak najwcześniejszym stadium, tłumaczy Katarzyna Neubauer z Kliniki Gastroenterologii USK:
- Te markery, które są dostępne, nie służą do wczesnego wykrywania tej choroby, więc my będziemy na pewno szukać takich markerów i badając całe mnóstwo różnych substancji, być może uda nam się przybliżyć mechanizmy rozwoju tej choroby.
Projekt finansowany przez Agencję Badań Medycznych będzie realizowany przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego przez 18 miesięcy. Analizie poddane zostaną tkanki z guzów nowotworowych i okoliczne oraz próbki krwi od ok. 400 pacjentów Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Chorób Wewnętrznych oraz Chirurgii Ogólnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.