Znad morza aż pod Wrocław. Przy drogach odkryto stanowiska chronionych roślin

Mirosława Kuczkowska, DP | Utworzono: 2025-01-20 17:39 | Zmodyfikowano: 2025-01-20 17:40
Znad morza aż pod Wrocław. Przy drogach odkryto stanowiska chronionych roślin - Babka pierzasta i muchotrzew solniskowy na drogach pod Wrocławiem. Fot. Piotr Jagodziński (Przyrodniczo.pl)
Babka pierzasta i muchotrzew solniskowy na drogach pod Wrocławiem. Fot. Piotr Jagodziński (Przyrodniczo.pl)
Znad morza aż pod Wrocław. Przy drogach odkryto stanowiska chronionych roślin - 0
Znad morza aż pod Wrocław. Przy drogach odkryto stanowiska chronionych roślin - 1
Znad morza aż pod Wrocław. Przy drogach odkryto stanowiska chronionych roślin - 2

Zarówno babka pierzasta, jak i muchotrzew solniskowy są pod ścisłą ochroną na stanowiskach naturalnych, czyli nad morzem. Rosną jednak także pospolicie wzdłuż autostrad i dróg ekspresowych właściwie w całej Polsce. W ostatnim czasie stanowiska tych roślin zostały zauważone przy trasach pod Wrocławiem. O swoim znalezisku poinformował Piotr Jagodziński, który prowadzi stronę i fanpage przyrodniczo.pl o przyrodzie Śląska:

- Rośliny odkryłem tak naprawdę przez przypadek, bo dostałem namiar na inną roślinę, na marsylię, która jest też gatunkiem chronionym. I tej rośliny nie znalazłem.

Zobacz też: "Prace mogą wyłączyć ruch tramwajowy na tym odcinku". Czeka nas kolejny duży remont we Wrocławiu

Sypanie dróg solą sprzyja rozwojowi roślin

Babka pierzasta to niepozorna roślina. Jej liście rosną przy ziemi, tworząc rozetę. Są lekko postrzępione. Muchotrzew solniskowy tworzy łodygę długości około 20 centymetrów. Kwiaty tej rośliny są delikatne, różowe. Mówi o niej profesor Przemysław Bąbelewski z Uniwersytetu Przyrodniczego:

- Człowiek stworzył jej tak dogodne warunki, że ona się intensywnie rozmnaża. I to się już obserwuje w przypadku tej babki właśnie muchotrzewu od 2016 roku już, ale w Krakowie.

Obie rośliny lubią gleby zasolone, nieurodzajne i ubogie w wodę. Takie warunki panują właśnie na poboczach dróg szybkiego ruchu. Ich obecność jest ściśle związana z działalnością człowieka, głównie z sypaniem dróg szybkiego ruchu solą, a co za tym idzie, zasalaniem gleby na poboczach.

Jak zawędrowały znad morza aż pod Wrocław i czy w związku z ich obecnością tereny przy drogach powinny być teraz objęte szczególną ochroną? Tego dowiecie się z materiału Mirosławy Kuczkowskiej, reporterki Radia Wrocław:

00:00
00:00

Przeczytaj także: Nowe fakty i zarzuty dla kierowcy SUV-a z Głogowa. Próbował staranować grupę ludzi


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.