Sztuczna inteligencja pomaga leczyć pacjentów szpitala w Bolesławcu! Czy pojawi się w innych placówkach?

Maciej Ryłkiewicz, PL | Utworzono: 2025-01-20 06:14 | Zmodyfikowano: 2025-01-20 06:14
Sztuczna inteligencja pomaga leczyć pacjentów szpitala w Bolesławcu! Czy pojawi się w innych placówkach? - Bolesławiecki szpital wykorzystuje oprogramowanie, dzięki któremu szybciej i dokładniej można ocenić skutki udaru! Fot: Maciej Ryłkiewicz/ Radio Wrocław
Bolesławiecki szpital wykorzystuje oprogramowanie, dzięki któremu szybciej i dokładniej można ocenić skutki udaru! Fot: Maciej Ryłkiewicz/ Radio Wrocław

Sztuczna inteligencja już rewolucjonizuje diagnostykę w bolesławieckim szpitalu. Możliwe, że rozwiązania znacznie skracające ocenę udaru pojawią się w innych placówkach na Dolnym Śląsku. Mówi dyrektor szpital św. Łukasza, Kamil Barczyk:

- Jesteśmy w trakcie rozmów ze szpitalami. Tutaj pani konsultant z neurologii koordynuje wszystkie prace związane z wdrożeniem właśnie systemu sztucznej inteligencji na wszystkie oddziały udarowe.

Polecamy: Sztuczna inteligencja pomoże w badaniu autentyczności dzieł sztuki? Wrocławscy naukowcy nie mają wątpliwości

Co konkretnie daje praca ze sztuczną inteligencją? Opowiada lekarz ze Szpitala św. Łukasz, Maciej Mączka:

- Możemy oszacować jaka ilość tkanki nerwowej została nie odwracalnie uszkodzona, a o jaką możemy jeszcze walczyć.

 

Dobra i nieraz natychmiastowa diagnoza po udarze to klucz do zachowania zdrowia, dodaje Maciej Mączka:

- Sztuczna inteligencja pozwala nam oszacować rozległość udaru, ilość tkanki nerwowej, która została nie odwracalnie uszkodzona oraz ilość tkanki nerwowej, którą możemy uratować.

- Rozwiązania sztucznej inteligencji w różnych zakresach nie są specjalnie drogie. Jest to po prostu zakup konkretnego oprogramowania. Ceny są przeróżne, od kilkudziesięciu tysięcy i które można skalować w górę - dodaje dyrektor Szpitala Św. Łukasza, Kamil Barczyk.

Do wdrożenia sztucznej inteligencji potrzebne są tomograf komputerowy, serwery i rezonans. Koszt samego oprogramowania to najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Teraz trwają konsultacje, aby sztuczna inteligencja została wdrożona na wszystkich oddziałach udarowych na Dolnym Śląsku.

Sprawdź również: Będą całodobowe punkty kontroli na polsko-niemieckiej granicy


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.