„Pierwszy na drugim planie". O Bogdanie Jankowskim, dobrym duchu gór [REPORTAŻ]

Michał Kwiatkowski | Utworzono: 2025-01-17 14:30 | Zmodyfikowano: 2025-01-17 14:23
„Pierwszy na drugim planie". O Bogdanie Jankowskim, dobrym duchu gór [REPORTAŻ]  - Bogdan Jankowski (fot. Marian Piekutowski [archiwum Bogdana Jankowskiego]).
Bogdan Jankowski (fot. Marian Piekutowski [archiwum Bogdana Jankowskiego]).

Zmarły w 2019 r. Bogdan Jankowski to legenda nie tylko polskiego środowiska wspinaczkowego. Był on bowiem pionierem wysokogórskich nagrań terenowych, których skromną część posiadamy w naszej radiowej taśmotece (wyprawa na Kunyang Chhish w Karakorum w 1971 r.). Przede wszystkim jednak z ramienia Polskiego Związku Alpinizmu odpowiadał za łączność radiową podczas siedmiu wypraw w najwyższe góry świata.

O sylwetce nieco zapomnianego dziś wspinacza, łącznościowca, dokumentalisty i dobrego ducha gór, opowiada reportaż „Pierwszy na drugim planie”.

POSŁUCHAJ

W reportażu udział wzięli:

● synowie Bogdana Jankowskiego – Krzysztof i Tomasz Jankowscy;
● Anna Szczęsna – wieloletnia znajoma p. Bogdana, współzałożycielka wrocławskiego Skalnika;
● dr hab. Wojciech Kucharski, kurator wystawy „Freedom Climbers. Wrocławianie w górach wysokich".

Cenne uwagi pomocne w przygotowaniu reportażu przekazał Janusz Kuliś. Krzysztof Jankowski przeczytał fragment mowy pożegnalnej przygotowanej przez Macieja Sokołowskiego, dyrektora Festiwalu Górskiego w Lądku Zdroju. Głos Bogdana Jankowskiego, który rozpoczyna materiał, zaczerpnięty został z prelekcji p. Bogdana „Góry dalekie i bliskie”.

W reportażu wykorzystano fragmenty relacji radiowych Bogdana Jankowskiego, które znajdują się z taśmotece Radia Wrocław. Do ilustracji muzycznej posłużyły nagrania terenowe z Himalajów i Karakorum wydane na płycie „Himalaya and Karakoram • Voices from the Mountains • 1971–2003", która kilka lat temu ukazała się nakładem warszawskiego wydawnictwa muzycznego saamleng, zaś za możliwość skorzystania z tych nagrań Autor dziękuje archiwum Fundacji Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady. Fundacja ta zgodziła się również by w reportażu wykorzystany został fragment meldunku szczytowego z 17 lutego 1980 r., kiedy to polska wyprawa zdobyła zimą szczyt Mount Everest.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.