Radio Wrocław Kultura to przede wszystkim EMOCJE. Kto otrzymał to wyjątkowe wyróżnienie?

Radio Wrocław | Utworzono: 2025-01-17 11:51 | Zmodyfikowano: 2025-01-17 11:53
Radio Wrocław Kultura to przede wszystkim EMOCJE. Kto otrzymał to wyjątkowe wyróżnienie? - fot. Radio Wrocław Kultura
fot. Radio Wrocław Kultura

Jak zawsze, wybór jest trudny - bogactwo artystyczne Wrocławia i Dolnego Śląska jest imponujące. To oznacza przede wszystkim emocje pochłaniania nowych płyt, wystaw, książek, filmów, spektakli. Z okazji jubileuszu 10-lecia Radia Wrocław Kultura z radością i dumą przypominamy wszystkich dotychczasowych laureatów i laureatki EMOCJI.

2015

MUZYKA: Michał Zygmunt  - za muzyczną indywidualność, odkrywanie innych wymiarów muzyki w projekcie związanym z rzeką Odra.

MUZYKA: Christian Danowicz - za nieustannie rozwijającą się muzyczną osobowość pokoleniowego lidera wrocławskiej kameralistyki, co owocuje licznymi koncertami i wydawnictwami.

TEATR: Aktorzy Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy - za aktorski kunszt i równie ważną świeżość ekspresji, wzorową współpracę zespołu złożonego z indywidualności, zwłaszcza w spektaklach ILIADA.WOJNA oraz CAR SAMOZWANIEC, CZYLI POLSKIE NA MOSKWIE GODY.

SZTUKI WIZUALNE: Michał Bieniek - za kuratorską sztukę tworzenia wystaw istotnych i atrakcyjnych dla współczesnego odbiorcy, czego dowodem w 2015 roku były wystawy: NIEMCY NIE PRZYSZLI, 13. Survival, DISPOSESSION.

LITERATURA: Karol Maliszewski – za krytyczny entuzjazm wobec poezji, czyli zbiór osobistych esejów pt. WOLNOŚĆ CZYTANIA, przekłady wierszy Jiřiego Červenki, wydane w dwujęzycznym tomie NA OBOU STRANACH, oraz autorski wybór poezji JESZCZE INNA HISTORIA.

FILM: Kuba Czekaj - za film BABY BUMP, zupełnie nowy głos w polskim kinie, ujawniony poprzez bezkompromisową formę filmowej opowieści o dorastaniu.

DEBIUT: Oxford Drama - za płytę IN AWE, wybijającą się ponad inne debiuty z kręgu muzyki elektronicznej wyrazistym stylem i muzyczną dojrzałością.

2016 

Na koniec roku Europejskiej Stolicy Kultury zorganizowaliśmy plebiscyt na Wydarzenie Roku, spośród kilkunastu nominacji zwycięzców wybrali Słuchacze. Zwyciężył:

MIESIĄC LWOWSKI - O taką energię podczas ESK 2016 chodziło. Na miesiąc animatorzy kultury z Ukrainy zamienili Przejście Garncarskie w lwowską ulicę. Odbyło się wiele koncertów, wystaw, wieczorów autorskich, zawiązały się trwałe przyjaźnie nie tylko artystyczne.

2017

MUZYKA: EABS (Electro-Acoustic Beat Sessions) - za płytę REPETITIONS (LETTERS TO KRZYSZTOF KOMEDA), kreatywne rekonstruowanie muzycznej przeszłości, imponujące zmierzenie się z dorobkiem wybitnego kompozytora.

MUZYKA: Lutosławski Quartet - prężny, eksportowy zespół ciągle młodych solistów-kameralistów, którzy żadnego repertuaru się nie boją i solowo, i w duecie, i na płycie, i na koncertach - za kolejny rok pełen wrażeń i wydarzeń.

TEATR: Maria Wojtyszko i Jakub Krofta - za PIEKŁO-NIEBO, przygotowany z rozmachem i rozumem spektakl trafiający w ważny i zaniedbany punkt dialogu z młodym widzem (Wrocławski Teatr Lalek).

SZTUKI WIZUALNE: Joanna Stembalska i kuratorzy Out of Sth (Biennale Sztuki Zewnętrznej, BWA Awangarda) - za wypełnianie miasta siłą sztuki jako zajęcia, które integruje twórców, odbiorcom ułatwia uczestnictwo w kulturze.

LITERATURA: Magdalena Knedler - za DZIEWCZYNĘ Z DALEKA, KLAMKI I DZWONKI oraz trylogię NIC OPRÓCZ STRACHU - powieści, które dowodzą, że gatunkowa wszechstronność i pisarska pracowitość idą w parze z wysoką jakością literacką.

FILM: Agnieszka Smoczyńska - za zasłużony międzynarodowy sukces najbardziej drapieżnego filmu ostatnich sezonów (CÓRKI DANCINGU), otwierający wrocławskiej reżyserce wrota do zagranicznej kariery.

OSOBOWOŚĆ: Andrzej Kosendiak - artysta z wizją na wiele sezonów - za muzyczne przyspieszenie we wrocławskiej kulturze oraz dopieszczone brzmieniowo i interpretacyjnie albumy z muzyką Mielczewskiego i Pękiela.

2018

MUZYKA: Igor Boxx - autor concept albumu FYODOR - za polot w operowaniu konwencjami, frapujące żonglowanie wątkami (nie tylko muzycznymi), czego efektem jest fascynująca całość.

MUZYKA: WIDMA, inscenizacja NFM w reż. Pawła Passiniego, pod kierownictwem muzycznym Andrzeja Kosendiaka - Moniuszkowska kantata do tekstu Mickiewiczowskich 'Dziadów' zaprezentowana z widowiskowym rozmachem i odwagą.

TEATR: SIENKIEWICZ SUPERSTAR (czyli zupełnie spóźniona anegdota biograficzna na chwalebną okazję stulecia odzyskania niepodległości) - spektakl Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu w reż. Anety Groszyńskiej, z tekstem Jana Czaplińskiego - nieoczywista, rozsądna, błyskotliwa teatralna rozmowa na ważne tematy.

SZTUKI WIZUALNE: Alicja Jodko, Mariusz Jodko - Galeria Entropia - za wysoki poziom prezentacji sztuki i dar animowania środowiska artystycznego wokół Wielkiej-Niewielkiej galerii, gdzie sztuka ciągle bywa mało oczywista i zawsze warta uwagi.

LITERATURA: Piotr Załuski - autor NATCHNIONYCH, CZYLI KRONIK Z CZASOW ROMANTYCZNYCH (Atut), imponującej, erudycyjnej wędrówki po Europie burzliwej epoki i jej romantykach.

FILM: WIEŻA. JASNY DZIEŃ - cała ekipa twórców filmu w reż. Jagody Szelc - za szukanie własnych, a nie sprawdzonych rozwiązań, debiutancką świeżość i realizacyjną dojrzałość.

OSOBOWOŚĆ: OLGA TOKARCZUK!

2019

MUZYKA: Bluszcz – album W NASZYCH DOMACH – konsekwentna, gatunkowa twórczość, interesujące łączenie polskich brzmień sprzed trzech dekad z dźwiękami współczesnymi.

MUZYKA: Natsuki Katayama – elektryzująca solistka baletu Opery Wrocławskiej, nadzwyczajna Giselle i Pani Kapulet, zadziwiająca taneczną techniką, sceniczną charyzmą.

TEATR: POPIÓŁ I DIAMENT. ZAGADKA NIEŚMIERTELNOŚCI – pięciogwiazdkowe spotkanie z upiorami, duchami i mitami, okazałe brzmieniowo, wizualnie, znaczeniowo, aktorsko widowisko Teatru Modrzejewskiej w Legnicy (reż. Marcin Liber, tekst Małgorzata Sikorska-Miszczuk).

SZTUKI WIZUALNE: Centrum Sztuki WRO – twórcy i organizatorzy Biennale Sztuki Mediów WRO, którego 30-lecie zbiegło się z różnorodną 18. edycją imponującego przeglądu dokonań artystów z całego świata – taka promocja ciągle nowej sztuki i kulturalnego Wrocławia to wartość bezcenna.

LITERATURA: Jacek Bierut – poeta, prozaik, wydawca – KOCIA WIARA prześwietlająco widzi, PRZESIEKA pomysłowo opisuje, Wydawnictwo j aktywnie publikuje, wzbogacając polskie środowisko literackie.

FILM: Karolina Bruchnicka – CÓRKA TRENERA – młodzieńcza energia, która nie znika w towarzystwie znacznie bardziej doświadczonych aktorów. Gem, set, mecz!

OSOBOWOŚĆ: Marek Krajewski – najpopularniejszy wrocławski autor nie dość, że nie zwalnia tempa, to 20 lat po przełomowym dla polskiego kryminału debiucie przyspiesza, publikując dwie stylowe powieści w sezonie. Kapelusze z głów!

2020/2021

Z powodu pandemii przyznaliśmy nagrody w roku 2021 za dwa sezony kulturalne.

MUZYKA: Pola Chobot & Adam Baran - za album JAK WYJŚĆ Z DOMU, GDY NA ŚWIECIE MŻY (Fonobo) - za nieoglądanie się na modę i konsekwencję w budowaniu autorskiego lirycznego świata w oparciu o nowoczesne spojrzenie na bluesową tradycję.

MUZYKA: Marzena Diakun - za świetne płyty LA DIXIEME SYMPHONIE – HOMMAGE A BEETHOVEN (Alpha Classics) i POLISH HEROINES OF MUSIC (Anaklasis), potwierdzające nadzwyczajny talent, umiejętności i międzynarodową pozycję nowej dyrektorki i dyrygentki Orquesta y Choro de la Comunidad de Madrid.

TEATR: Mariusz Kiljan - za to, że każdą rolę zamienia w diament, błyszczący zawsze, niezależnie od gatunku aktorskiej sztuki i teatralnych okoliczności. A zwłaszcza za przejmujące, bo osobiste spojrzenie na piosenki i postać bohatera w spektaklu GDZIEKOLWIEK – WIBRACJE NA TEMAT GRECHUTY

SZTUKI WIZUALNE: Paweł Baśnik - za ogromną artystyczną energię, podejmowanie nowych zarówno malarskich, jak i kuratorskich wyzwań oraz intrygujące obrazy, w których odbija się historia, aktualność i przyszłość naszego świata.

LITERATURA: Tomasz Duszyński - twórca Strzelińskiego Festiwalu Literatury, za brawurowe wejście do niezwykle konkurencyjnego świata polskiego kryminału i powieści sensacyjnej z barwnym cyklem retro GLATZ i współczesnymi TOKSYCZNYMI.

FILM: Weronika Bilska - autorka zdjęć do filmów fabularnych (m.in. PROSTE RZECZY, KAŻDY MA SWOJE LATO) i dokumentalnych - za wyjątkową pracowitość, wyczucie, delikatność i wrażliwy język filmowy, który doceniają wieloletni współpracownicy i widzowie.

OSOBOWOŚĆ: Roman Gutek - człowiek-instytucja polskiego i europejskiego kina. Wizjoner, organizator, dystrybutor, producent, twórca fascynujących festiwali. Dzięki niemu od dekad pokolenia kinomanów zakochują się w artystycznych nowych horyzontach.

2022

MUZYKA: Piotr Damasiewicz - za prawdziwie humanistyczne podejście do twórczości, muzyczną Jakość. Za pamięć i twórczy wkład w promocję niematerialnego dziedzictwa kulturowego Polski, za aktywność artystyczną we Wrocławiu i jego promocję w świecie.

MUZYKA: Aldona Bartnik - znakomita śpiewaczka, przedsiębiorcza animatorka kultury. Doskonała solistka, czuła kameralistka. Jej muzyczne dialogi z epokami i dziełami zachwycają krystalicznym brzmieniem, oryginalnym pomysłem.

TEATR: Sebastian Majewski - artysta w wyśmienitej formie dramatopisarskiej, reżyser cennych przedstawień, kreator zajmujących, poszerzających widownię sezonów w macierzystym Teatrze Szaniawskiego w Wałbrzychu.

SZTUKI WIZUALNE: Alicja Patanowska - za nieustającą pasję tworzenia i dzielenia się sztuką, rzemiosłem i dizajnem, a także za podejmowanie kolejnych wyzwań artystycznych łączących ważne dziś tematy ze świetną autorską formą.

LITERATURA: Marta Kisiel - za gatunkową wszechstronność i fantastyczny, pełen poczucia humoru, radości życia, wyczucia formy i kunsztu pisarskiego, podwójny transfer ze świata dorosłego fantasy do literatury dziecięcej i błyskotliwych, błyskawicznie wchodzących na rynek komedii kryminalnych.

FILM: Łukasz Grzegorzek - reżyser-ekstenisista (tenis w tym roku jest polskim sportem narodowym). Jako reżyser potrafi podkręcić fabularną piłkę, pójść na siatkę i bezpośrednią wymianę z widzem. W MOIM WSPANIAŁYM ŻYCIU udowadnia, że kryzys i dramat można w kinie pokazać w sposób czuły i pełen zrozumienia. A Nysa w oku Grzegorzka to miejsce jednocześnie znajome w swojej codzienności i magiczne. Życie z jego filmami z pewnością może być wspaniałe.

OSOBOWOŚĆ: Jacek Glomb - reżyser i dyrektor, twórca znakomitych spektakli, lider porywającej Drużyny Modrzejewskiej. Ciągle zaskakujący pomysłami nie tylko na legnicki teatr.

2023

MUZYKA: Naphta - za świetną płytę ŻAŁOŚĆ, na której bezkompromisowo wyznacza połączenia między muzyką wiejską sprzed lat, a współczesną elektroniką. Za sięgającą do źródeł, nowoczesną i taneczną energię dźwięku.

MUZYKA: Monika Kruk - za wspaniałe prapremierowe płyty z muzyką Mieczysława Wajnberga i Paula Caro, za zajmujące festiwale: Mendelssohna i Muzyka w dawnym Wrocławiu, za pianistyczną inteligencję.

TEATR: Justyna Szafran - za przejmującą rolę tytułową w spektaklu FEDRA, CZYLI HISTORIA FLANELOWEGO WSTYDU w reż. Agaty Dudy-Gracz (Teatr Układ Formalny). Za to, że jest wielką artystką nie tylko w teatrze piosenki.

SZTUKI WIZUALNE: Kama Sokolnicka - za wielowątkowe prace, w wyjątkowy sposób pobudzające do odkrywania znaczeń. Za unikalny język sztuki, dla której konteksty współczesnego świata są wyzwaniem, nie problemem.

LITERATURA: Mieczysław Gorzka - za wyśmienite powieści z nadkomisarzem Zakrzewskim z wrocławskiej policji. Za zaskakujące pomysły na postacie, fabułę, za stylistyczne mistrzostwo

FILM: Anna Kępińska - za pomysł i produkcję serialu WIELKA WODA, za odwagę podjęcia spektakularnego tematu, o którym wszyscy wiedzieli, a nikt z nim mierzyć się nie chciał. Za znakomite także filmowo przypomnienie o triumfie solidarności nad żywiołem.

OSOBOWOŚĆ: Agnieszka Franków-Żelazny - za doskonałe otwarcie swojej dyrekcji w Filharmonii Sudeckiej, nieustanne artystyczne ambicje i nadzwyczajną skuteczność ich realizacji na imponującym poziomie.

2024

MUZYKA: Kosy - za konsekwencję w kreacji własnego stylu, w świadomym oparciu o źródła, znajdującą uwagę w światowych mediach branży Folk i World Music.

MUZYKA: Polish Cello Quartet - za fantastycznie pomyślany, wykonany i brzmiący album CHOPIN PROJECT z prapremierowymi aranżacjami Chopinowskich pereł – dowód na to, że genialną muzykę można i trzeba usłyszeć czasem na nowo.

TEATR: Teatr AST - Zespół spektaklu TROJANKI - Dyplom Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych (reż. Konrad Dworakowski) to dzieło przemyślane, dopracowane, inteligentne, klasyczne i nowoczesne zarazem. Słowem: cudo!

SZTUKI WIZUALNE: Yuriy Biley - za intrygującą wystawę EUROPA II w Studio BWA Wrocław i POWTARZAJCIE ZA MNĄ II - audiowizualną instalację, którą można oglądać w Pawilonie Polskim na weneckim Biennale Sztuki, zrealizowaną przez współtworzony przez niego ukraiński kolektyw Open Group, za współkuratorowanie niezależnej inicjatywy wystawienniczej NOWY ZŁOTY na wrocławskim Ołbinie.

LITERATURA: Agnieszka Wolny-Hamkało - poetka, pisarka, autorka sztuk teatralnych, kulturoznawczyni. Za „Wiersze o pojęciach", autorską audiodeskrypcję i narrację filmową odświeżającą dzieło Janusza Morgensterna, za wszechstronność, pomysłowość, pozytywne myślenie i artystyczne nienasycenie.

FILM: Lech Moliński - za nieustającą pasję do filmowego dziedzictwa regionu, za promocję międzynarodowego kina w miastach, miasteczkach i na osiedlach. Za organizowane na najwyższym poziomie festiwale, przeglądy, pokazy, spacery. Filmowy Wrocław bez Lecha Molińskiego byłby po prostu nudny.

OSOBOWOŚĆ: Lech Janerka – artysta, bez którego nie sposób wyobrazić sobie wrocławskiej muzyki. Za muzyczną i literacką oryginalność, za niezmiennie – od czterdziestu lat – wysoką formę artystyczną. Za osobność.

Mocno gratulujemy laureatom i nie możemy się doczekać kolejnego rozdania.


Komentarze (1)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Propaganda2025-01-17 16:02:20 z adresu IP: (91.109.xxx.xxx)
Na PRW salwe moj komentarz o mediach, polityce i urzednikach: ☆☆☆☆☆☆☆☆☆ Prezydent Wroclawia to typowy dyletant, tacy zdarzają się raz na kilkadziesiąt lat; jest po prostu kompletnie niekompetentny w niewiarygodnie wielu dziedzinach np. kulutara, estetyka, jakosc. W społeczeństwie, w którym funkcjonują media, byłoby absolutnie nie do pomyślenia, aby człowiek taki jak P.S. osiągnął tak wysokie stanowisko w ciągu wielu lat poslugujac sie np. "dyplomem" C.H. Zbyt wielu dziennikarzy, gdyby wykonywali swoją pracę jako krytyczni obserwatorzy, często i wyraźnie wskazaliby, że P.S. nie posiada absolutnie żadnych umiejętności, które kwalifikowałyby go do pełnienia roli prezydenta Wroclawia. Rozwój aparatczyka jest możliwy tylko poprzez przemoc i ignorancję. Kiedy ludzie tacy jak P.S. dochodzą do władzy, jest to możliwe tylko dlatego, że ci, którzy powinni krytykować, klaszczą. Wolne media są w istocie mechanizmem ochronnym wolnych społeczeństw, chronią poprzez wypowiadanie oczywistych faktów i ujawnianie ukrytych faktów. Dlatego pierwszą rzeczą, jaką robią despoci, jest likwidacja wolnych mediów. Ale jest jeszcze groźniej, gdy wolne media eliminują same siebie i same się podporządkowują. Wówczas kariera osób najmniej zdolnych wydaje się byc malo zaowazalna, ale konsekwencje tego uderzają w miasto znacznie szybciej i brutalniej. Wielu obywateli zauważa to dopiero, gdy jest już za późno. P.S. wystarczyło kilka lat, aby swoimi szalonymi pomysłami doprowadzić Wrocław do obecnego stanu.