Hotelowy standard w karkonoskich schroniskach. Gdzie wyremontowano pokoje?
Karkonoskie schroniska niczym kilkugwiazdkowe hotele! PRL-owski klimat na dobre znika z górskich obiektów noclegowych. Powód? W ciągu ostatnich lat zmienili się turyści odwiedzający góry, a co za tym idzie także ich oczekiwania.
Sprawdź: Jak spędzić ferie w mieście? Na dzieci i młodzież we Wrocławiu czeka wiele atrakcji!
Gruntowny remont w Strzesze Akademickiej
W wielu karkonoskich i izerskich schroniskach należących do PTTK trwają gruntowne remonty. Największy dobiega końca w Strzesze Akademickiej, mówi Grzegorz Błaszczyk, Prezes Sudeckich Hoteli i Schronisk PTTK.
- Montujemy tam pompy ciepła, nowe źródła w kotłowni, wiele innych urządzeń technicznych. W ostatnim czasie udało nam się wyremontować część noclegową, to jest 22 jednostki mieszkalne, wyposażyć je w węzły sanitarne.
Strzecha Akademicka to jednak nie jedyny obiekt, który przechodzi remont. Zmienił się standard także w schronisku Na Stogu Izerskim, w schronisku Andrzejówka w Rybnicy Leśnej czy w schronisku Pod Muflonem w Dusznikach-Zdroju. Jeszcze w tym roku ma zostać także otwarty obiekt Nad Łomniczką w Karpaczu.
Polecamy: Dolnośląska zima – ponownie w trasie!
Turyści są coraz bardziej wymagający
Wszystko dlatego, że coraz mniej jest turystów typowo górskich, współcześni odwiedzający potrzebują czegoś więcej:
- Obserwujemy turystów o różnych wymaganiach. Wielu jest turystów, którzy przyjeżdżają na krótkookresowy wypoczynek z dziećmi, idą w góry i po prostu chcą godnie wypocząć. Przepisy o bezpieczeństwie w obiektach, tam gdzie ludzie przebywają, wymuszają na nas szereg remontów - mówi Grzegorz Błaszczyk.
Jak podkreśla w rozmowie z Radiem Wrocław Andrzej Mateusiak, przewodnik sudecki, jest coraz więcej wymagających turystów:
- Odwiedzający, ale także turyści, wymagają już jakiegoś komfortu. Mają pieniądze, dla nich nie stanowi przeszkody wydać 150 czy 200 złotych na nocleg i oni chcą mieć warunki. Chcą mieć ciepłą wodę, chcą po trudach wędrówki odpocząć sobie spokojnie, wykąpać się, zjeść posiłek.
Jak widać, skrzypiące i krótkie łóżka czy wspólne łazienki na korytarzach to już przeszłość.
Zobacz też: Jak zachęcać turystów do odwiedzania wiejskich terenów na Dolnym Śląsku?
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.