Zawody sportowe, nocny bieg, białe potańcówki oraz wystawy! Wałbrzych świętuje Rok Porcelany

Bartosz Szarafin, PL | Utworzono: 2025-01-16 17:11 | Zmodyfikowano: 2025-01-16 17:13
Zawody sportowe, nocny bieg, białe potańcówki oraz wystawy! Wałbrzych świętuje Rok Porcelany - W 2025 roku Wałbrzych będzie obchodził Rok Porcelany! Fot: Bartosz Szarafin/ Radio Wrocław
W 2025 roku Wałbrzych będzie obchodził Rok Porcelany! Fot: Bartosz Szarafin/ Radio Wrocław
Zawody sportowe, nocny bieg, białe potańcówki oraz wystawy! Wałbrzych świętuje Rok Porcelany - 0
Zawody sportowe, nocny bieg, białe potańcówki oraz wystawy! Wałbrzych świętuje Rok Porcelany - 1
Zawody sportowe, nocny bieg, białe potańcówki oraz wystawy! Wałbrzych świętuje Rok Porcelany - 2

Niespełna dwa lata temu w mieście zamknięto ostatnią fabrykę tzw. białego złota. Oficjalnie przedsiębiorstwo dobiły szybujące w górę ceny gazu. - Aby o porcelanie pamiętali wszyscy zdecydowano się poświęcić jej szereg wydarzeń - wymienia Anna Elżbieciak Stec, wiceprezydent Wałbrzycha:

- Na przykład inicjatywa naszych klubów sportowych, żeby naszej młodzieży mówić o porcelanie poprzez zorganizowanie zawodów sportowych - porceliada. Chcemy przygotować mural, bieg nocny, planujemy białe noce - białe potańcówki. To będą takie atrakcje poprzez które chcemy dotrzeć nie tylko do tej grupy, która samą porcelaną jest żywo zainteresowana.

Zobacz: Wrocław: Wycięto trzy drzewa przy pomniku Fredry na Rynku. Dlaczego?

Wystawy w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA oraz Muzeum Porcelany

Nie zabraknie też ciekawostek, takich jak dawne dokumenty z nieistniejących już zakładów, czy elementy, które udało się uratować z Fabryki Porcelany Krzysztof, która właśnie jest burzona, dodaje Piotr Micek:

- Między innymi w Muzeum Porcelany będzie miała miejsce wystawa wzorcowni zakupionej z Porcelany Kristoff. W Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA będzie wystawa, która ma na celu stworzenie także pewnej marki - wystawy w cyklu triennale, która będzie pokazywała najnowsze trendy w porcelanie użytkowej, w designie, ale także i też tej artystycznej.

Harmonogram wydarzeń jest bogaty, a pierwsze z nich ruszą jeszcze w marcu, opisuje Piotr Micek,  koordynator projektu:

- W roku wałbrzyskiej porcelany nie chodzi tylko i wyłącznie o tą symboliczną filiżankę, ale szereg różnych działań, i naszym celem jest nie tylko żyć tym rokiem w tym 2025, ale pozostawić po sobie pewną markę. Aby Wałbrzych zasłynął z tego, że była tu produkowana biała porcelana, białe złoto.

Polecamy: Jak spędzić ferie w mieście? Na dzieci i młodzież we Wrocławiu czeka wiele atrakcji!

Miasto czarnego i białego złota

Obecnie miasto często kojarzy się przede wszystkim z górnictwem, mimo że przed laty funkcjonowało w nim kilka cenionych fabryk porcelany, m.in fabryka Krzysztof, zamknięta niecałe dwa lata temu. To ta fabryka wyprodukowała m.in serwis zamówiony dla Prezydenta Barracka Obamy do Białego Domu. W tym roku porcelana będzie się przejawiać nie tylko w wystawach, ale i wielu innych wydarzeniach sportowych i kulturalnych, dodaje Kamila Świerczyńska z Urzędu Miasta w Wałbrzychu:

- Latem będziemy się ubierać na biało, będziemy wprowadzać akcenty muzyczne. Mamy wiele parków gdzie będziemy organizować wieczory taneczne pod hasłem właśnie białe noce. 21 czerwca zapraszamy na pierwszy nocny bieg w Wałbrzychu na dystansie 10km, po trasie która będzie prowadziła przez obiekty związane z wałbrzyską porcelaną. Dodatkowo będziemy organizować pikniki porcelanowe.

Pierwszym wydarzeniem będzie wystawa „Ciągłość i wspólne dziedzictwo. 180. rocznica powstania manufaktury Carla Tielscha", która odbędzie się w Muzeum Porcelany w dniach 7 marca – 10 kwietnia. Tu warto dodać, że obecnie w Pałacu Tielscha mieści się m.in wałbrzyskie studio Radia Wrocław. Dokładny harmonogram wydarzeń pojawi się wiosną, jednak koordynatorzy zapewniają, że możemy liczyć co najmniej na jedno wydarzenie tygodniowo, a propozycje będą skierowane zarówno do najmłodszych, jak i najstarszych.

Zobacz film: Powódź zerwała most w Wawrzeńczycach. Mieszkańcy nadal chodzą po prowizorycznej kładce


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.