Ratowanie zabytków po powodzi. Hanna Wróblewska odwiedziła Dolny Śląsk
Hanna Wróblewska wizytowała na Dolnym Śląsku
100 milionów złotych zostało przeznaczonych na ratowanie zabytków po wrześniowej powodzi. Hanna Wróblewska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na Dolnym Śląsku spotkała się z samorządowcami, by poznać skalę zniszczeń. Przy kaplicy św. Onufrego w Stroniu Śląskim przypomniała o wdrożonym programie:
- 100 milionów złotych zostanie przeznaczonych wyłącznie na ratowanie zabytków. Otworzył się już 1 stycznia nabór, przyjmujemy wnioski do 31 stycznia. Liczymy, że jak najwięcej osób, instytucji i gmin skorzysta z tego programu.
Tylko na ziemi kłodzkiej podczas powodzi uszkodzonych zostało około 1,5 tysiąca zabytków. Jednym z przykładów podjętych działań przy współpracy z konserwatorem zabytków jest zabezpieczenie mostu św. Jana w Lądku-Zdroju.
Zobacz też: Jak obecnie wygląda sytuacja po powodzi w Stroniu Śląskim? Zapytaliśmy mieszkańców
Kaplica św. Onufrego wśród zniszczonych obiektów
Jak tłumaczył Lech Kawecki, Wiceburmistrz Stronia, kaplica świętego Onufrego została znacznie uszkodzona. Obiekt ma duże znaczenie dla lokalnej społeczności, bo w nim odbywały się śluby:
- Faktycznie ten budynek przyjął pierwszą falę uderzeniową z przerwanego wału tamy. Ten napór wody był tutaj przepotężny, niósł ze sobą drzewa, kamienie, więc te zniszczenia są, jakie są. Nie mamy nawy głównej, nie mamy jednej trzeciej budynku, ale mamy dach.
Pierwsze 100 milionów złotych może zostać przeznaczone na dokumentację i konserwację zachowawczą, ale - jak zadeklarowała minister Hanna Wróblewska - ministerstwo będzie poszukiwało kolejnych funduszy. Ponad 100 milionów złotych potrzeba tylko na odbudowę kościoła franciszkanów w Kłodzku.
Sprawdź: Co odbudują na terenach dotkniętych powodzią? Piotr Borys na Dolnym Śląsku
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.