Biegiem szczytów nie zdobywają, więc pomogą każdemu potrzebującemu. Wolontariusze-seniorzy

Mirosława Kuczkowska, DP | Utworzono: 2025-01-11 13:45 | Zmodyfikowano: 2025-01-11 13:46
Biegiem szczytów nie zdobywają, więc pomogą każdemu potrzebującemu. Wolontariusze-seniorzy - Premiera filmu "Gildia zmieniających" we wrocławskim DCF-ie. Fot. Mirosława Kuczkowska
Premiera filmu "Gildia zmieniających" we wrocławskim DCF-ie. Fot. Mirosława Kuczkowska
Biegiem szczytów nie zdobywają, więc pomogą każdemu potrzebującemu. Wolontariusze-seniorzy - 0

Teoretycznie reportaż "Gildia Zmieniających" opowiada o Podróżach Międzypokoleniowych po Dolnym Śląsku organizowanych przez Fundację Ogrody Edukacyjne. W praktyce o seniorach, którzy znaleźli sposób, aby radzić sobie ze swoimi demonami - samotnością, porzuceniem czy strachem. Ten sposób to bycie w grupie i pomoc udzielana innym podczas wspólnych wycieczek organizowanych przez Fundację.

Zobacz też: Monika Zdaniuk nowym prezesem szpitala w Złotoryi. Załoga odetchnęła z ulgą

Pomoc dla innych, radość dla wolontariuszy

W reportażu pokazano, jak wyglądają takie wyjazdy: powolny spacer w Górach Sowich, warsztaty czerpania papieru w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju czy warsztaty z pieczenia podpłomyków.

- Mieliśmy wycieczkę z dziećmi, które były niewidome albo słabowidzące. Mieliśmy też dzieci, które były słabosłyszące. Ja nawet się nauczyłem kilku gestów, żeby im pokazywać „dzień dobry”, „witam” i takie rzeczy, także było bardzo fajnie. Pomagamy im po prostu - mówi Jerzy Bogucki, jeden z wolontariuszy.

Jak podkreśla Jerzy Bogucki, na pomoc mogą też liczyć opiekunowie osób z niepełnosprawnościami, na przykład w przenoszeniu lub pchaniu wózka.

Polecamy: Aukcje, atrakcje i biała niedziela. Wrocławskie szpitale szykują się na 33. Finał WOŚP

Fundacja zamierza rozwijać projekt

W tym roku Fundacja Ogrody Edukacyjne zamierza skupić się na rozwijaniu Podróży Międzypokoleniowych po Dolnym Śląsku. Mówi Anna Wysocka-Gazda, prezeska rady nadzorczej Fundacji:

- Chcemy się skoncentrować na takich wizytówkach turystycznych. Przymierzamy się do tego, żeby odwiedzać różne miejscowości na Dolnym Śląsku i przedstawiać je z punktu widzenia osób w różnym wieku. Czyli żeby nam pokazali, gdzie spędzają czas, dlaczego ich miejscowość jest wyjątkowa i dlaczego warto tam zajrzeć.

Te działania, jak wyjaśnia Anna Wysocka-Gazda, mają ułatwić podróżowanie po regionie osobom ze specjalnymi potrzebami.

Sprawdź: Papież Franciszek spotkał się z chorymi dziećmi z Wrocławia [WIDEO]


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.