Pierwsza pomoc dla... czworonoga. Uczą młodzież, jak pomóc rannemu zwierzęciu
Jak bezpiecznie udzielić pomocy rannemu czy cierpiącemu zwierzęciu? Jak pomagać z użyciem tak zwanych domowych środków? I jak przeprowadzić profesjonalną resuscytację krążeniowo-oddechową? Uczniowie XII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu mogli dowiedzieć się tego podczas pilotażowego programu Ratuj Psa zorganizowanego przez fundację Drugi Dom.
Zobacz też: "DIOZ stosuje metody bandyckie". Była wolontariuszka opowiada o praktykach organizacji
Wyjątkowy projekt we wrocławskiej szkole
W ostatnich miesiącach uczniowie, którzy zgłosili się do projektu, na zajęciach uczyli się podstaw pierwszej pomocy dla czworonoga. Pokazywano im między innymi, jak zrobić opatrunek, a także przeprowadzić sztuczne oddychanie. 10 stycznia uczniowie pomyślnie zdali egzamin z tej wiedzy przed komisją Wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Dużo osób nie wie, jak w razie wypadku pomóc swojemu czworonogowi, a ta wiedza jest ogromnie potrzebna, mówi Patrycja Jeziorska, organizatorka inicjatywy z Fundacji Drugi Dom:
- Jest to dobry pomysł na to, żeby kształtować dobre postawy wobec zwierząt i uczyć młodzież, jak zapobiegać chorobom i też, jak zareagować w sytuacji zagrożenia życia naszego pupila. Coraz więcej ludzi ma psy, coraz więcej z nimi żyje, więc po prostu jest to umiejętność, która jak najbardziej jest potrzebna.
Przeczytaj także: Czy w 2025 roku wzrosły ceny biletów w popularnych wrocławskich atrakcjach? Sprawdzamy
Uczniowie zaangażowali się w projekt
Jak mówi Dorota Pelan, studentka 6. roku weterynarii, która była jednym ze szkoleniowców, młodzi ludzie chętnie uczyli się kolejnych kroków ratowania zwierząt:
- Było widać po wielu ludziach bardzo duże zaangażowanie. Jesteśmy społecznością w Polsce bardzo "psiarską", "kociarską", która chce i lubi pomagać swoim zwierzakom. Bardzo nam się podobało zaangażowanie dziewczyn.
W 2025 roku projekt będzie kontynuowany i rozszerzony na kolejne szkoły w Polsce, dając możliwość zdobycia ważnych umiejętności jeszcze większej liczbie uczniów. Niewykluczone, że powróci także na Dolny Śląsk. Inicjatywę objął patronatem Honorowy Konsul Estonii w Polsce Waldemar Siemiński
Finał programu obserwowała reporterka Radia Wrocław, Beata Makowska - posłuchaj całego materiału:
Sprawdź: W Kowarach młodzież sama zdecyduje, czego potrzebuje. Powstaje Strefa Młodych
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.