Paweł Karpiński nowym prezesem Ekosystemu. Jakie wyzwania przed nim?
9 stycznia 2025 roku stanowisko Prezesa Zarządu spółki Ekosystem objął Paweł Karpiński. - Nowy prezes, od 20 lat jest związany zawodowo z ochroną środowiska i gospodarką odpadami, posiada kierunkowe wykształcenie i bogate doświadczenie w zarządzaniu systemami odpadowymi - informuje Agata Dzikowska z Wydziału Komunikacji Społecznej UM Wrocławia.
- Wcześniej pełnił funkcję wiceprezesa Ekosystemu, dzięki czemu zmiana w kierownictwie odbywa się płynnie i bez zakłóceń, co jest szczególnie istotne w kontekście zbliżającego się przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych we Wrocławiu - podkreśla.
– Objęcie stanowiska Prezesa Ekosystemu to dla mnie wielkie wyzwanie, ale jestem przekonany, że razem z doświadczonym zespołem specjalistów z sukcesem zrealizujemy cele stawiane przed spółką – podkreśla Paweł Karpiński, Prezes Zarządu spółki Ekosystem.
Podział Wrocławia na mniejsze sektory
"W listopadzie 2024 roku Rada Miejska Wrocławia podjęła uchwałę, która wprowadziła nowy podział miasta na sześć sektorów obsługi odpadowej. Zmiana ma na celu zwiększenie konkurencyjności i umożliwienie udziału w przetargu mniejszym wykonawcom, co przełoży się na lepsze ceny za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Przygotowywana dokumentacja przetargowa zostanie poddana audytowi wyspecjalizowanej kancelarii prawnej, zgodnie z uchwałą Rady Nadzorczej Ekosystemu. W celu zapewnienia pełnej przejrzystości, o audycie oraz zmianach w spółce poinformowane zostały odpowiednie służby, takie jak ABW i CBA" - informuje urząd w komunikacie.
– Przygotowując przetarg spółka kieruje się zasadami uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców oraz przejrzystości, zgodnie z zapisami Prawa zamówień publicznych. Naszym priorytetem jest zapewnienie mieszkańcom Wrocławia wysokiej jakości usług, przy racjonalnych kosztach – dodaje Paweł Karpiński, prezes spółki Ekosystem.
Selektywna zbiórka odpadów - nowe zasady
W 2025 roku w całej Polsce wszedł w życie obowiązek selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych. We Wrocławiu odpady tekstylne stanowią jedynie 2% całego strumienia, czyli około 6 tys. ton rocznie.
– Dodanie osobnych pojemników na tekstylia w całym mieście byłoby nieekonomiczne i wiązałoby się z istotnym wzrostem kosztów. W przetargu uwzględniamy tę nową regulację, szukając rozwiązania, które odpowiada na potrzeby mieszkańców, jednocześnie optymalizując koszty– zaznacza Alicja Czyżewska-Kania, rzecznik Ekosystemu.
Ogłoszenie przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów planowane jest na I kwartał 2025 roku.
Czytaj także: Mieszkańcy Wrocławia nadal zostawiają odpady ponadgabarytowe w niedozwolonych miejscach
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.