Dotykać, czy nie dotykać? Studenci zbadali, jakie grzyby porastają... wrocławskie krasnale
W ramach badań studenci z Koła Naukowego Mykologów „Mykobiota” wzięli pod mikroskop pięć wrocławskich krasnali, wszystkie ze ścisłego centrum miasta. Z każdego krasnala pobrali po dwie próbki, z których wyhodowali grzyby. Wyodrębnili ich materiał genetyczny i zbadali, by dokładnie określić, jakie gatunki porastały krasnale w momencie pobierania próbek. Wyniki podsumowuje Mateusz Parol, pomysłodawca badań, student 5 roku mikrobiologii:
- Na krasnalach znaleźliśmy różne grzyby, chociażby strzępkowe, które po prostu sobie tam występują, to jest ich naturalne środowisko. Jest też dużo grzybów, które są patogenami roślinnymi. Te grzyby, które udało nam się wyizolować z naszych prób, nie wykazują żadnych właściwości patogennych dla ludzi.
Czy wszystkie wrocławskie krasnale są wolne od patogenów?
Opiekun Koła Naukowego Mykologów „Mykobiota” dr Jakub Suchodolski zaznacza jednak, że taki wniosek można wyciągnąć tylko w przypadku tych konkretnych próbek:
- Jeżeli chcemy być zgodni z prawdą naukową, to jedyny wniosek, który mamy na tę chwilę, że te pięć krasnali, które zostało przebadane w pierwszej połowie października, było wolnych od obecności patogenów. Czy na tę chwilę możemy powiedzieć, że nasze krasnale wrocławskie ogólnie są wolne od patogenów? Niekoniecznie. Żeby ugruntować ten wniosek, musimy rozszerzyć badania o kolejne rzeźby, o kolejne sezony.
A jest co badać. Podobno we Wrocławiu jest już ponad 980 krasnali. Fundują je osoby prywatne, firmy, instytucje, a nawet władze miasta. Dokładne wyniki badań naukowcy przedstawią w piątek 10 listopada w ramach Nocy Biologów. Wykład rozpocznie się o 16:45 w Zakładzie Mikrobiologii przy ul. Przybyszewskiego 63. Wstęp wolny i bez zapisów.
Posłuchaj relacji, którą przygotowała reporterka Radia Wrocław, Mirosława Kuczkowska.
Sprawdź również: "Zobacz, czym oddychasz". Wrocław ma ogromny problem ze smogiem
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.