Jelenia Góra testuje migające „kocie oczka”. Mają zwiększyć bezpieczeństwo pieszych
Po raz pierwszy w Jeleniej Górze zamontowano „kocie oczka”. Mowa o światłach na jezdni - są widziane przez kierujących, a ostrzegają o przejściu dla pieszych i mają zwiększyć bezpieczeństwo. Pojawiły się przy zebrze na ulicy Różyckiego. Ich koszt z montażem to 1200 złotych, choć na razie zamontowane są za darmo przez jedną z firm dbającą o znaki w stolicy Karkonoszy.
Zobacz też: Potrącił 13-latkę na pasach i odjechał z miejsca wypadku. Policjanci dotarli do kierowcy
Przechodnie zadowoleni z nowych urządzeń
Co na to przechodnie?
- To jest dobre rozwiązanie, bo jest przejście widoczne.
- Patrząc na to, że szybko się robi ciemno, są tutaj przedszkola, szkoły...
- Tutaj nawet bateria słoneczna jest.
- Akurat we Wrocławiu dużo jest stosowanych właśnie takich przejść, są widoczne bardzo i myślę, że to jest dobry pomysł.
Jeleniogórski referat sprawdza trwałość urządzeń i ich baterii solarnych, mówi Piotr Cichowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów:
- W kotlinie mamy dużo dni pochmurnych. W okresie zimowym mogą się wydarzyć częste opady śniegu i w tym momencie te urządzenia mogą nie działać. Dlatego przed ewentualnym szerszym zastosowaniem chcielibyśmy sprawdzić, jak te urządzenia będą się sprawowały na razie na jednym przejściu.
Przeczytaj także: "Jak sardynki w puszce". Walka o miejsce to codzienność na tej trasie
Światła zwiększyły bezpieczeństwo - szczególnie wieczorem
Przechodnie chwalą to rozwiązanie:
- Myślę, że dobre. W szczególności, jeżeli chodzi o porę taką właśnie wieczorną czy szarówkę, jednak przykuwają uwagę.
- Myślę, że powinno być dobre. Powinno zadziałać, jeśli chodzi o kierowców.
- Gros naszych przejść dla pieszych jest doświetlonych, ale i tak czasami wychodzi się z takiego cienia i kierowca tego nie widzi. To jest pierwsze takie przejście. To jest wyraźnie sygnał dla kierowcy: jest albo zbliża się przechodzień - mówi Jerzy Łużniak, Prezydent Jeleniej Góry.
Jeśli urządzenia nie będą zrywane przez pojazdy, a baterie solarne sprawdzą się, to być może światła pojawią się też w innych miejscach Jeleniej Góry. Takie światła poza Jelenią Górą, Legnicą i Wrocławiem są zamontowane też w innych miejscach na Dolnym Śląsku.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.