Nie tylko kamienice i inne budynki. Zmienione zasady dotacji na remont lub odrestaurowanie zabytku
O udzielenie miejskiej dotacji na remont lub odrestaurowanie nieruchomości i zabytku ruchomego mogą wnioskować zarówno podmioty prawne (w tym firmy, organizacje i kościoły), jak i osoby fizyczne. Warunkiem jest dołączenie do wniosku między innymi decyzji o wpisie przedmiotu do rejestru zabytków. Do przekazania jest 7 milionów złotych, przy czym dofinansowanie nie powinno przekraczać 70 procent kosztów.
Sprawdź też: W Kowarach młodzież sama zdecyduje, czego potrzebuje. Powstaje Strefa Młodych
Niewielka liczba wniosków o dotację
W pierwszym naborze, który trwał do 15 grudnia poprzedniego roku, wpłynęło siedem wniosków, mówi Michał Guz z Urzędu Miejskiego Wrocławia:
- W pierwszym naborze, który odbył się w grudniu, ta liczba wnioskujących - mówiąc wprost - była taka, że miasto podjęło decyzję, żeby wydłużyć ten nabór do 15 stycznia i jednocześnie poszerzyć katalog.
Jak zaznacza Michał Guz, Wrocław jest jednym z największych skupisk zabytkowych nieruchomości w Polsce. Do gminnej ewidencji wpisanych jest około 10 tysięcy zabytków, ale do rejestru zabytków (katalog węższy niż gminna ewidencja) wpisano zaledwie około 1000 zabytków.
Przeczytaj: Ważne wrocławskie ulice zostaną wyremontowane w 2025 roku! Budżet programu to 20 mln zł
Dlaczego tak mało zabytków jest w prywatnych rękach?
W województwie dolnośląskim do rejestru zabytków ruchomych wpisano nieco ponad 43 tysiące obiektów, z czego ponad 37 tysięcy to wyposażenie świątyń. Oznacza to, że całym województwie tylko około 5,5 tysiąca zabytków należy do innych podmiotów, w tym osób fizycznych. Tę dysproporcję wyjaśnia Dariusz Stoces, właściciel Antykwariatu DAES:
- Po pierwsze nie jest ich aż tak wiele, żeby to była masowa historia, a po drugie jest to taka chyba trochę zrozumiała niechęć do wszelkich biurokratycznych działań związanych z wpisem do rejestru, który w zasadzie nic nie daje, a jest jakimś dodatkowym obciążeniem, co do wymogów, które trzeba spełnić i potem realizować.
Obrazy, rzeźby, samochody i inne ruchome przedmioty mogą być wpisane do rejestru zabytków na wniosek lub ewentualnie za zgodą właściciela.
Więcej na ten temat w materiale reporterki Radia Wrocław, Mirosławy Kuczkowskiej:
Zobacz także: Nie milkną echa dymisji dyrektorki Muzeum Pana Tadeusza. Jej przełożony wiedział o niefortunnym zakupie?
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.