Sztuczna inteligencja pomoże w badaniu autentyczności dzieł sztuki? Wrocławscy naukowcy nie mają wątpliwości

Piotr Osowicz, PL | Utworzono: 2025-01-07 06:19 | Zmodyfikowano: 2025-01-07 06:19
Sztuczna inteligencja pomoże w badaniu autentyczności dzieł sztuki? Wrocławscy naukowcy nie mają wątpliwości - Sztuczna inteligencja pomoże badaczom w analizowaniu autentyczności dzieł sztuki. Fot: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Sztuczna inteligencja pomoże badaczom w analizowaniu autentyczności dzieł sztuki. Fot: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Sztuczna inteligencja wspiera muzealników w badaniu autentyczności dzieł sztuki? Tak dzieje się we wrocławskim Muzeum Narodowym, dzięki współpracy z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Centrum Hugona Steinhausa Politechniki Wrocławskiej. O pierwszych krokach AI przy pracy nad dziełem sztuki opowiada prof Barbara Łydżba-Kopczyńska z Uniwersytetu Wrocławskiego, kierowniczka projektu:

 - Pierwszym krokiem jest zdjęcie wysokiej rozdzielczości, to zdjęcie jest analizowanie przez algorytmy, według pewnych wytycznych: jak zbudowana jest kompozycja, kontrasty obszarów ciemnych i jasnych i na tej podstawie analizowane są obrazy. 

Wprowadzenie narzędzi AI ułatwi pracę muzealnikom, zaoszczędzi czas i pieniądze

W ramach projektu prowadzono badania nad dwoma modelami opartymi na uczeniu maszynowym. Pierwszy z nich, wykorzystuje zdefiniowane markery autentyczności. Drugi model oparty na analizie wizualnej, umożliwia wykrywanie anomalii w obrazach. Oba modele zostały przetestowane na obrazach Michaela Willmanna i Artura Grottgera z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu. 

- To nam po prostu bardzo ułatwi pracę - mówi prof Barbara Łydżba-Kopczyńska z Uniwersytetu Wrocławskiego: 

- Doprowadza to do tego, że ograniczamy ilość badań i środków, ponieważ takie badania są bardzo drogie. W związku z tym posiadanie narzędzia, które nam wytypuje na których obrazach należy się skupić, oszczędza czas i pieniądze. Na razie ostateczną decyzje pozostawiamy człowiekowi

Prace nad udziałem sztucznej inteligencji w weryfikacji autentyczności dzieł sztuki będą kontynuowane. Projekt została sfinansowany z funduszy uzyskanych w konkursie Wsparcia Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zobacz: Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Wrocławia


Komentarze (1)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Zuza2025-01-07 10:20:04 z adresu IP: (2a02:8108:97c0:357c:9462:x:x:x)
A.I. juz pracuje i oswiadcza, ze wszystkie dyplomy i tytuly nadane przez Collegiom Idioticum sa prawdziwe, wazne a ich odbiorcy sa kompetentni. A.I. planuje tez przejac dzial Breaking News PRW i wyposazyc/zobligowac dziennikarzy PRW do noszenia nakryc glowy z foli aluminiowej.