Paczkomaty w miejskiej przestrzeni. Wrocław wprowadza wytyczne

Mirosława Kuczkowska, MF | Utworzono: 2025-01-05 09:43 | Zmodyfikowano: 2025-01-05 09:46
Paczkomaty w miejskiej przestrzeni. Wrocław wprowadza wytyczne - paczkomaty w okolicach mostu Grunwaldzkiego fot. Mirosława Kuczkowska
paczkomaty w okolicach mostu Grunwaldzkiego fot. Mirosława Kuczkowska

Wytyczne dla operatorów automatów paczkomatowych stawianych na terenach należących do miasta obejmują zasady wnioskowania o postawienie paczkomatu i uzgadniania ich lokalizacji oraz wyznaczania dokładniej ich lokalizacji. Obsługa i użytkowanie paczkomatów mają przede wszystkim nie przeszkadzać mieszkańcom, a urządzenia - nie rzucać się w oczy, zaznacza Michał Guz z Urzędu Miejskiego Wrocławia:

- Chcielibyśmy, żeby te urządzenia były lokalizowane wzdłuż ogrodzeń, w miarę możliwości we wnętrzach podwórzowych, spasowane do ścian zewnętrznych budynku. Też chcemy, żeby one miały taki umiarkowany gabaryt. Rekomendujemy też, żeby one były jednak zazieleniane.

Szacuje się, że w Polsce stoi ponad 51 tysięcy automatów paczkowych. W samym Wrocławiu jest ich ponad 1000, a na terenach należących do miasta – ponad setka. I choć liczby te rosną, wciąż nie ma ogólnie obowiązujących zasad porządkujących ustawianie urządzeń w przestrzeni publicznej.

Jednak jak podkreśla Michał Guz, każdy właściciel terenu, na którym stawiane są paczkomaty, może traktować ten dokument jak kodeks dobrych praktyk. Wrocławianie nie zawsze są bowiem zadowoleni z tego, jak ustawiane są automaty:

- Paczkomaty jak są w jednym miejscu, to trochę tak psuje architekturę i psuje krajobraz miasta.

- Generalnie ja mam paczkomat pod domem, u siebie. Nie podoba mi się to, że on się stoi przy śmietnikach blokowych, jakby był kolejnym śmietnikiem.

- Nigdy mi to jakby nie przeszkadzało, jak są poustawiane. Więc na razie to żadnej przesady nie ma.

Rekomendacje przygotowane przez miasto zawierają też obowiązki operatora paczkomatu. Wymieniono w nich m.in. zapewnienie utwardzonej nawierzchni i wygodny dostęp dla osób z niepełnosprawnościami oraz dbanie o czystość i porządek wokół automatu.

Przeczytaj też: Nielegalny mural przy Ostrowie Tumskim pod lupą konserwatora. Jaka przyszłość czeka mural?

 


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.