Rój Kwadrantydów w styczniu. Kiedy obserwować niebo we Wrocławiu?

Dawid Podsiadło | Utworzono: 2025-01-03 13:14 | Zmodyfikowano: 2025-01-03 13:15
Rój Kwadrantydów w styczniu. Kiedy obserwować niebo we Wrocławiu? - Maksimum roju Kwadrantydów przypada na noc z 3 na 4 stycznia. Fot. Pixabay
Maksimum roju Kwadrantydów przypada na noc z 3 na 4 stycznia. Fot. Pixabay

Rój meteorów w styczniu. Czy i kiedy zobaczymy Kwadrantydy we Wrocławiu?

Kwadrantydy to rój meteorytów, którego źródłem jest asteroida 2003 EH1. Jest on jednym z najbardziej widowiskowych i efektownych rojów meteorów w całym roku, a zdaniem niektórych - nawet najpiękniejszym. W trakcie jego maksimum można zaobserwować nawet 120 meteorów na godzinę, jednak w 2025 roku Kwadrantydy widoczne na niebie nie będą aż tak liczne. Realnie możemy spodziewać się przelotu maksymalnie około 30 meteorów na godzinę.

Rój meteorów Kwadrantydy aktywny jest od 1 do 7 stycznia, a jego maksimum przypada na drugą połowę nocy z 3 na 4 stycznia. Będąc jeszcze bardziej precyzyjnym, największa szansa na zobaczenie dużej liczby Kwadrantydów teoretycznie powinna wystąpić 4 stycznia pomiędzy 5:00 a 6:00 rano. Warto jednak obserwować prognozy pogody, bowiem wiele zależeć będzie od zachmurzenia nieba.

Zobacz też: Magiczny zachód słońca i zorza nad Karkonoszami. Tak wyglądał pierwszy dzień 2025 roku

Jak obserwować Kwadrantydy na Dolnym Śląsku?

W obserwacji Kwadrantydów nie powinien przeszkadzać Księżyc. W pierwszym tygodniu stycznia jest on tuż po nowiu i nie będzie rozświetlać nieboskłonu, co ograniczyłoby widoczność roju meteorów. Kluczowe będzie więc wspomniane wcześniej śledzenie prognoz pogody. W nocy z 3 na 4 stycznia prognozowane jest umiarkowane zachmurzenie, więc trafienie w odpowiednie okno pogodowe będzie najważniejsze przy obserwacji nieba.

Oprócz chmur największą przeszkodą w obserwacji tego niesamowitego zjawiska może być zanieczyszczenie świetlne. Warto więc udać się w miejsce oddalone od źródeł światła - poza miasto, do lasu lub nad rzekę. Ponadto  Wybierając godziny poranne, warto też wziąć pod uwagę, że łuna wschodu słońca może utrudnić obserwację. Należy także pamiętać o tym, by ciepło się ubrać, zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się obserwować Kwadrantydy w pozycji leżącej na ziemi. Do obserwacji nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, ale ułatwić może ją lornetka, a wygodny leżak sprawić, że będzie ona bardziej komfortowa.

Przeczytaj także: Bulwersujący sylwester na Ślęży. Fajerwerki, samochody i mnóstwo śmieci


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.