Najtrudniejsza noc w roku. Jak ochronić zwierzęta przed stresem?
Te mogą pomóc, ale tylko jeśli są odpowiednio dobrane i podawane wystarczająco wcześnie, mówi Karolina Potera-Kozar, lekarz weterynarii:
- Nie u każdego zwierzęcia ze względu na choroby współistniejące lub przyjmowane leki możemy zastosować każdą magiczną tabletkę. Jeżeli mamy do czynienia z poważną fobią dźwiękową czyli to zwierzę przeżywa po prostu psychiczną traumę to o tym zabezpieczeniu należy pomyśleć dużo wcześniej.
Dużo wcześniej czyli nawet na kilka tygodni przed sylwestrową nocą. Eksperci radzą by w tym trudnym czasie nie zostawiać zwierząt bez opieki zarówno w domu jak i na zewnątrz, odbywać z czworonogami spacery raczej krótkie i tylko na podstawowe potrzeby, obowiązkowo na smyczy i z adresatką.
Od kilku tygodni w poczekalniach gabinetów weterynaryjnych ustawiają się kolejki po leki wyciszające
Zdaniem lek. wet Marty Brzyskiej nie zawsze jednak rozwiązaniem jest odurzanie zwierzęcia. Duże znaczenie ma także to jak zachowuje się tej nocy opiekun, należy zachować spokój i nie pocieszać zestresowanego pupila na siłę:
- Spokojne głaskanie, zachęcanie do zabawy może przynieść ulgę zwierzęciu natomiast jeżeli zwierzę bardzo mocno się stresuje, mocno to okazuje raczej staramy się ignorować takie zachowania. Nie nagradzamy zwierzęcia za to, że wpada w taką silną panikę.
Zdaniem specjalistów najważniejsze jest to, by nie zostawiać tej nocy zwierząt bez opieki. Jeśli jednak pupil wyjątkowo ciężko znosi sylwestra, a obecność opiekuna nie przynosi ulgi, weterynarze apelują by pod żadnym pozorem nie podawać czworonogom leków bez konsultacji. Farmakologiczna kuracja pod okiem lekarza weterynarii powinna rozpocząć się nawet na kilka tygodni przed sylwestrową nocą.
Zobacz też: Fatalna jakość powietrza we Wrocławiu. "Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz"
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.