Jak przechowywać jedzenie? Czy święta mogą być jarskie? Rozmawiamy o żywności
W święta marnujemy bardzo dużo jedzenia. Jak to zmienić?
Według badań w okresie świątecznym wyrzucamy nawet ponad 60 tysięcy ton żywności w ciągu tygodnia. To aż 30 procent więcej, niż w pozostałych okresach w roku. Jak przechowywać jedzenie, by go nie marnować, mówi prof. Danuta Figurska-Ciura z Katedry Żywienia Człowieka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu:
- Zabezpieczajmy ciasta przed wysychaniem, a te, które nie muszą być w lodówce, przechowujmy w odpowiednich warunkach. Pierniczki czy inne produkty warto trzymać w szczelnie zamkniętych, metalowych lub plastikowych pojemnikach. I postarajmy się nie zrobić za dużo jedzenia.
Warto pamiętać, że nasze babcie były mistrzyniami w niemarnowaniu jedzenia. Prof. Figurska-Ciura podkreśla, że dziś, mając dostęp do obfitości produktów, tracimy umiejętność ich doceniania:
- One nie marnowały, bo często brakowało różnych produktów. My mamy tego pod dostatkiem, ale czasami tej żywności nie doceniamy. Nie szanujemy tego, że w jej wyprodukowanie ktoś musiał włożyć sporo energii – od rolnika poprzez przetwórcę do osoby, która serwuje nam to na stół.
Warto wziąć przykład z poprzednich pokoleń i znaleźć sposoby na kreatywne wykorzystanie resztek. Dzięki temu święta będą nie tylko smaczne, ale i bardziej odpowiedzialne.
Zobacz także: Święta na kredyt czy planowane z wyprzedzeniem? Zapytaliśmy ekonomistę i wrocławian
Świąteczna rozmowa o żywności
Reporter Radia Wrocław Miłosz Stępień rozmawiał z prof. Figurską-Ciurą także o tym, jak świadomie planować zakupy, aby święta były nie tylko smaczne, ale też bardziej przemyślane:
Prof. Danuta Figurska-Ciura opowiadała także o tym, czy warto odchudzić świąteczne menu i jak poprawić trawienie w tym wyjątkowym czasie:
Miłosz Stępień pytał także, czy święta mogą być jarskie, a jednocześnie pełne smaku i tradycji? Posłuchajcie, jak przygotować świąteczne dania w wersji roślinnej oraz jak dobierać jakościowe zamienniki:
Przeczytaj także: Jak zaplanować Wigilijną kolację, by nie trafić na SOR? Posłuchaj rad ekspertów
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.