Jak wyglądało życie więźniów w Twierdzy Kłodzko? Możesz to zobaczyć na własne oczy!

Jarosław Wrona, PL | Utworzono: 2024-12-22 22:07 | Zmodyfikowano: 2024-12-22 22:10
Jak wyglądało życie więźniów w Twierdzy Kłodzko? Możesz to zobaczyć na własne oczy! - O więźniach Twierdzy Kłodzko opowiada nowa wystawa, która została otwarta w wyremontowanych kazamatach Donjonu. Fot: Jarosław Wrona
O więźniach Twierdzy Kłodzko opowiada nowa wystawa, która została otwarta w wyremontowanych kazamatach Donjonu. Fot: Jarosław Wrona

O więźniach Twierdzy Kłodzko opowiada nowa wystawa, która została otwarta w wyremontowanych kazamatach Donjonu. Ekspozycja opowiada historie więźniów wojennych różnych narodowości. Na wystawie zobaczymy liczne eksponaty z działalności więzienia, ale też multimedia pokazujące na przykład zachowane dokumenty. Jak tłumaczy Daniel Jakubowski, dyrektor fortyfikacji, podczas gromadzenia materiałów pojawiły się też elementy zaskoczenia:

 – Sami też niektóre rzeczy odkrywaliśmy i się uczyliśmy, na przykład do Twierdzy Kłodzko trafiali też powstańcy warszawscy. Też kontrowersyjny nieco temat, jak Polacy w Wehrmachtcie, którzy służyli niemieckiej armii, nie zawsze chcąc tego. Nieraz nie mieli wyjścia, nieraz był to ratunek przed obozem koncentracyjnym.

Nowe technologie dają możliwość aktualizowania wystawy

Jak przyznał Radiu Wrocław Kornel Drążkiewicz, zastępca dyrektora Twierdzy Kłodzko, multimedia dają możliwość aktualizowania wystawy tym bardziej, że wciąż odnajdywane są rodziny byłych więźniów, dokumenty i fotografie:

– Dają nam niesamowite możliwości rozbudowy tej wystawy o kolejne archiwalia. Mamy boks multimedialny, w którym masa tych rzeczy, do których dotarliśmy. Bardziej dociekliwy turysta, może więc oglądać nie tylko filmy, nie tylko gabloty, ale też może zobaczyć, samemu przeczytać te dokumenty, które zdigitalizowaliśmy.

W ubiegłym roku wyremontowano pierwsze kazamaty pod wystawę poświęconą byłym pracownikom przymusowym fabryki AEG. Twierdza planuje kolejne remonty i ekspozycje. Koszt remontu trzech kazamat, przygotowania nowej ekspozycji połączonej z multimediami, to 375 tys. złotych, z czego Twierdza Kłodzko otrzymała 270 tys. dotacji z ministerstwa kultury.

Posłuchaj: Przy ul. Szczecińskiej powstanie zakład przetwarzania odpadów na biomasę? Mieszkańcy mają obawy

Zdjęcia
Jak wyglądało życie więźniów w Twierdzy Kłodzko? Możesz to zobaczyć na własne oczy! - 4

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.