Jest nowa koncepcja ochrony przeciwpowodziowej ziemi kłodzkiej! Zawiera sześć wariantów
W połowie stycznia zostaną przedstawione nowe rozwiązania ochrony przeciwpowodziowej dla zlewni Nysy Kłodzkiej, również rozwiązania dla osób, które nie będą chciały zamieszkiwać w zagrożonych miejscach. Wody Polskie przeprowadziły analizę czerwonych stref w zakresie odpowiadającym wrześniowej powodzi. Jak poinformował w Lądku-Zdroju Mateusz Balcerowicz, zastępca prezesa Wód Polskich, trzeba zaczekać na rozwiązania prawne:
- Czekamy na te rozwiązania. Mamy nadzieję, że w połowie stycznia będziemy w stanie zobaczyć jakieś rozwiązania, które pozwolą nam działać. Bardzo istotne jest to, że w tym samym czasie chcemy przeprowadzić, właściwie zacząć przeprowadzać konsultacje w zakresie koncepcji zagospodarowania całej zlewni Nysy Kłodzkiej.
Polecamy: Prokuratura wszczyna śledztwo wobec starosty kłodzkiej. Chodzi o działania w trakcie powodzi
Zaproponowane rozwiązania zawierają sześć wariantów
Aktualnie Wody Polskie realizują 51 zadań usuwania skutków powodzi. Dzisiaj podpisano umowy na remont koryt Białej Lądeckiej i potoku Morawka. Jak tłumaczy Mateusz Balcerowicz, zastępca prezesa Wód Polskich, warianty zawierają różne metody gromadzenia wody powodziowej. Od wyniku konsultacji społecznych będzie zależało ile powstanie zbiorników powodziowych:
- Mówimy też na przykład o retencji leśnej, natomiast wiemy, że w ramach tej retencji nie złapiemy tak dużo wody, jak wynosi fala powodziowa, ale także planujemy działania techniczne. Dopiero z konsultacji społecznych, w zależności od tego, który wariant będzie wybrany, będziemy mówili o ilości zbiorników. Również chcemy w ramach tych konsultacji współpracować z samorządem, to nie tylko tak, że to będzie projekt Wód polskich czy strony rządowej.
Wody Polskie oczekują na rozwiązania prawne umożliwiające dobrowolne wykupy nieruchomości z czerwonych stref. Ten proces ma dotyczyć maksymalnie 150 nieruchomości.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.