Uniwersytet Medyczny przyznał nagrody m.in za wybitne osiągnięcia medyczne oraz pomoc potrzebującym
Około stu osób zostało wyróżnionych podczas obchodzonego dziś święta Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W gronie laureatów znaleźli się naukowcy, nauczyciele, klinicyści, pracownicy administracji i studenci. Po raz pierwszy kolegium rektorów zdecydowało o przyznaniu nagrody Ambasadora uczelni. Jak mówi rektor prof. Piotr Ponikowski, wybór był jednomyślny:
- Nie mieliśmy wątpliwości, że pierwszym laureatem tej nagrody będzie prezydent Wałbrzycha pan doktor Roman Szełemej. Nasz absolwent, dzięki któremu projekt nauczania studentów medycyny w filii w Wałbrzychu nie byłby możliwy i jemu dzisiaj nagrodę Ambasadora wręczymy.
Nagroda za pomoc osobom w kryzysie bezdomności
Wśród wyróżnionych znalazła się Tetiana Zinyk, studentka V roku Wydziału Lekarskiego, laureatka tytułu „Wrocławianka Roku 2024”, która od trzech lat niesie pomoc osobom w kryzysie bezdomności:
- Studenci pomagają osobom w kryzysie bezdomności, w hospicjach czy domach dziecka, jest to bardzo ważny aspekt naszego życia, rozwija empatię u nas. I bardzo się cieszę, że zostało to docenione przez moją uczelnię. Mam nadzieję, że razem rozpalimy serca innych osób i będziemy zmieniać świat na lepsze.
Jedna z trzech głównych nagród trafiła do zespołu Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej za „Wdrożenie programu laparoskopowej resekcji guzów wątroby". Jak mówi kierownik kliniki prof. Dariusz Janczak, w ten sposób guzy są usuwane tylko w ośrodkach o najwyższym stopniu referencyjności:
- W większości do tej pory te zabiegi były wykonywane w sposób klasyczny, czyli z otwarciem brzucha. Idąc z postępem medycyny światowej, wprowadzamy metody laparoskopowe, co jest unikalne w skali kraju. Jest to metoda małoinwazyjna, dla pacjentów zdecydowanie bardziej korzystna, chory może wyjść do domu po dwóch, trzech dniach.
Nagrodzeni zostali również kardiochirurdzy
Nagrodzona została także pionierska metoda hybrydowego leczenia tętniaków aorty. Kardiochirurg Maciej Bochenek podkreśla, że jednego pacjenta operują dwa zespoły:
- My jako kardiochirurdzy, na początek zaczynamy od zabezpieczenia pierwszego odcinka aorty i dodatkowo też wymieniamy łuk aorty. Wszczepiamy specjalne protezy, które dają połączenie protezy łuku z takim specjalnym stentgraftem, dzięki czemu koledzy z chirurgii naczyniowej mają tak zwany landing zone, czyli miejsce gdzie ich stentgrafty mogą wylądować.
Trzecia nagroda główna została przyznana za wdrożenie chirurgii robotycznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Od lipca ubiegłego roku w ośrodku przy Borowskiej w asyście robota chirurgicznego wykonano już blisko 430 operacji urologicznych, do tego około stu operacji onkologicznych.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.