Jaworska kapsuła czasu. Niezwykłe odkrycie na suficie dworca kolejowego

Andrzej Andrzejewski, DP | Utworzono: 2024-12-16 09:40 | Zmodyfikowano: 2024-12-16 09:43
Jaworska kapsuła czasu. Niezwykłe odkrycie na suficie dworca kolejowego - Na suficie dworca kolejowego w Jaworze odkryto odciśnięte w betonie druki gazet sprzed 120 lat. Fot. Andrzej Andrzejewski
Na suficie dworca kolejowego w Jaworze odkryto odciśnięte w betonie druki gazet sprzed 120 lat. Fot. Andrzej Andrzejewski

Gazety sprzed lat odciśnięte na suficie

Cennik artykułów żywnościowych, reklama salonu fryzjerskiego, odcinek powieści... sprzed 120 lat. To, i nie tylko to, można przeczytać na suficie wejścia do tunelu prowadzącego na perony dworca kolejowego w Jaworze. Robotnicy podczas remontu natknęli się tam na odciśnięte w betonie druki. Po konsultacjach z konserwatorem zabytków pokryli je specjalnym klarem.

Dobrze się stało, że to znalezisko nie zostało zamalowane białą farbą, ale pokryte przezroczystym preparatem konserwującym, mówi Mirosław Szkiłądź, kustosz z Muzeum Regionalnego w Jaworze:

- Tu widać głównie reklamy, bo gazety z tego żyły. Czasami są jakieś teksty natury ekonomicznej, politycznej, społecznej, w tym czasie drukowano też powieści w odcinkach. Jest też i kawał historii. I przede wszystkim przykład, w jaki sposób budowano tunele kolejowe.

Przeczytaj też: Miał zakaz prowadzenia pojazdów i był nietrzeźwy. Mimo to... jeździł traktorem

Znalezisko stanie się atrakcją turystyczną?

Samorządowcy z Jawora chcą wykorzystać znalezisko do celów turystycznych. Podkreślają, że dziś ich dworzec jest prawdopodobnie jedynym miejscem w Polsce, gdzie w drodze do pociągu można rzucić okiem na prasę z początku ubiegłego wieku. Wystarczy podnieść głowę i spojrzeć na sufit. Na razie znalezisko wzbudza sensację głównie wśród miłośników historii:

- Dla uszczelnienia powierzchni, na którą wylano beton, położono gazety.
- W Jaworze ukazywały się "Jauersche Stadtblatt" i "Jauersche Tageblatt".
- Myślę, że nasze Muzeum Regionalne odnajdzie oryginały tych gazet i zobaczymy, co tam było napisane i kto się tam reklamował, który to był zakład fryzjerski i gdzie on się znajdował.

Nie wszystkie strony gazet przetrwały. W 1904 roku podczas usuwania szalunków pod betonowymi stropami robotnicy usunęli także część papierowych uszczelnień. Ówczesna farba drukarska pozostała jednak na powale i do dziś da się ją odczytać, choć jest jedynie lustrzanym odbiciem wydruku.

Więcej na ten temat w materiale reportera Radia Wrocław Andrzeja Andrzejewskiego:

00:00
00:00

Czytaj także: Złotoryja czeka na powrót pociągów po 20 latach. Trwa przebudowa starej linii

Zdjęcia
Jaworska kapsuła czasu. Niezwykłe odkrycie na suficie dworca kolejowego - 4
Jaworska kapsuła czasu. Niezwykłe odkrycie na suficie dworca kolejowego - 5

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.