Uzależnienia i inne niebezpieczeństwa. Nabór do programu Bezpieczny Dolnoślązak
Nabór do programu Bezpieczny Dolnoślązak rusza w poniedziałek, 16 grudnia. W tym roku kierowany jest on do przedszkoli i szkół podstawowych. Program opracowano tak, aby dzieci nauczyły się rozpoznawać niebezpieczeństwo i umiejętnie na nie reagowały. Ważnym elementem jest również współpraca ze służbami, dlatego partnerami programu są między innymi policjanci, strażacy, ratownicy górscy i ratownicy wodni.
Ratownicy wodni opowiedzą o bezpieczeństwie
O bezpieczeństwie w pobliżu wody, również zimą, będą uczyli między innymi ratownicy z Wodnej Służby Ratowniczej we Wrocławiu. Mówi Dariusz Gwiaździński, koordynator ratowników:
- Przede wszystkim niebezpieczne jest chodzenie po lodzie w momencie, kiedy woda zostanie skuta lodem. Teraz nasza grupa pojechała do przedszkola we Wrocławiu właśnie na profilaktykę, tłumacząc dzieciakom, jak się mają zachowywać - co mogą robić, a czego im nie wolno.
W tym roku nacisk w projekcie Bezpieczny Dolnoślązak położony jest na walkę z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych. Program przewiduje również zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, odpowiedniego zachowania podczas pożaru lub wypadku czy z bezpieczeństwa w internecie.
Przeczytaj także: Wystartował program „Czyste Powietrze dla Powodzian”. Jego budżet to 300 milionów złotych
Nabór zacznie się w poniedziałek, 16 grudnia
Nabór do szóstej edycji Bezpiecznego Dolnoślązaka rozpoczyna się 16 grudnia i potrwa do 10 stycznia. Organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i to do niego dyrektorzy szkół mogą wysyłać zgłoszenia. Nad udziałem w projekcie zastanawia się Małgorzata Jasiak, dyrektorka szkoły podstawowej w Zielenicach:
- Jest wiele zagadnień, które mnie interesują. Na pewno bezpieczeństwo w sieci, niewątpliwie, bo to jest od kilku lat już duży problem. Na pewno bezpieczeństwo w poznawaniu innych ludzi. To, co jest najważniejsze.
Liczba przedszkoli i szkół, która może wziąć udział w programie, jest ograniczona. W poprzedniej edycji do programu zakwalifikowało się 40 placówek z całego województwa.
Zobacz również: Tylko u nas: Tłumacze języka migowego wesprą nauczycieli ze szkoły dla niesłyszących!
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.