Świąteczne drzewko możesz wyciąć sam. Nadleśnictwa zapraszają na Choinkobranie
Jak choinki, to tylko żywe i nasze rodzime - przekonują leśnicy i zachęcają do korzystania z akcji takich, jak Choinkobranie, organizowane w różnych nadleśnictwach.
Wycięcie choinki może być rodzinną przygodą
To najlepsza metoda, aby legalnie i z satysfakcją nabyć drzewko. Najlepiej wybrać się całą rodziną, mówi Radiu Wrocław Malwina Sokołowska, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu:
- Wybieramy się do lasu w miejsce, które nadleśnictwo oznaczyło. Zabieramy ze sobą sprzęt, zabieramy rodzinę, wybieramy sobie drzewko i stajemy się bohaterem w swoim domu, ponieważ sami to drzewko wycinamy. To taki powrót do tradycji, kiedy rzeczywiście do domu to drzewko przynosiliśmy z lasu. Jest to wtedy ta naturalna choinka.
Jak wyjaśniają leśnicy, drzewka pochodzą ze specjalnych szkółek. Te najczęściej zlokalizowane są w miejscach, które nie pozwalają na inne nasadzenia, na przykład pod liniami energetycznymi. W dobie codziennego pędu po choinkę można wybrać się rodzinnie, a wyprawę uczynić sentymentalną, zachęca Malwina Sokołowska:
- Przestajemy cieszyć się z tych świąt tak jak kiedyś. A tak naprawdę właśnie ta choinka, którą najczęściej ubieraliśmy w samą wigilię, dopiero wtedy, kiedy tato przynosił to drzewko bożonarodzeniowe, to element takiej tradycji, który zostaje z nami na dłużej. Z takim ciepłem na sercu wspominamy te momenty.
Przeczytaj także: Karkonosze: Coraz mniej wolnych miejsc noclegowych na święta i sylwestra
Gdzie i kiedy możesz sam wyciąć drzewko?
Jeśli nie mamy niezbędnych narzędzi lub doświadczenia - pomogą leśnicy. Najbliższe Choinkobranie już w sobotę w Nadleśnictwie Świdnica. Po świąteczne drzewko będzie można przyjechać do szkółki leśnej w Bojanicach od godziny 9:00 do 14:00.
14 grudnia Choinkobranie organizuje także Nadleśnictwo Oleśnica Śląska. Kolejne okazje jeszcze między innymi 21 i 22 grudnia w Nadleśnictwie "Śnieżka" oraz 21 grudnia w Nadleśnictwie Miękinia.
Aby naturalna choinka postała w domu jak najdłużej, należy ją podlewać - radzą leśnicy. Najlepiej byłoby także uchronić ją od szoku termicznego. Przykładowo przywożąc drzewko ze szkółki, najpierw wstawić je do garażu czy na korytarz, gdzie nieznacznie się ogrzeje, a dopiero później do nagrzanego mieszkania. Idealnie, gdy taki proces potrwa kilka dni.
Posłuchaj też: Ile kosztuje choinka we Wrocławiu? Nadleśnictwa szykują akcję specjalną przed świętami
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.