Złożono kwiaty na grobie Kazimierza Zastawnego. Był przypadkową ofiarą reżimu komunistycznego

Magdalena Pasiewicz, DP | Utworzono: 2024-12-13 20:13 | Zmodyfikowano: 2024-12-13 20:17
Złożono kwiaty na grobie Kazimierza Zastawnego. Był przypadkową ofiarą reżimu komunistycznego - 13 grudnia złożono kwiaty na grobie Kazimierza Zastawnego, przypadkowej ofiary reżimu komunistycznego. Fot. Magdalena Pasiewicz
13 grudnia złożono kwiaty na grobie Kazimierza Zastawnego, przypadkowej ofiary reżimu komunistycznego. Fot. Magdalena Pasiewicz
Złożono kwiaty na grobie Kazimierza Zastawnego. Był przypadkową ofiarą reżimu komunistycznego - 0
Złożono kwiaty na grobie Kazimierza Zastawnego. Był przypadkową ofiarą reżimu komunistycznego - 1
Złożono kwiaty na grobie Kazimierza Zastawnego. Był przypadkową ofiarą reżimu komunistycznego - 2

W piątek, 13 grudnia, przedstawiciele dolnośląskiego oddziału NSZZ Solidarność oraz władz Wrocławia złożyli kwiaty na grobie Kazimierza Zastawnego. Zastawny był przypadkową ofiarą komunistycznego reżimu, a uroczystość odbyła się z okazji 43. rocznicy stanu wojennego.

Wiele ofiar do dziś nie odnaleziono

Kazimierz Zastawny urodził się w Sobocicach koło Wrocławia. W stolicy Dolnego Śląska skończył szkołę podstawową i zawodową. W 1970 roku podjął pracę w stoczni gdańskiej. Tego samego roku, 15 grudnia, został śmiertelnie postrzelony w klatkę piersiową przez milicjanta w czasie, gdy trwała manifestacja. Sam prawdopodobnie nie brał w niej udziału.

Kazimierz Kimso, przewodniczący dolnośląskiej Solidarności, zwracał uwagę, że ciało Zastawnego udało się jego rodzinie sprowadzić do rodzinnego miasta. Wiele osób jednak do tej pory nie odnaleziono.

– Mówili, że na zachód uciekli. Nie uciekli na zachód, bo nigdy nikt ich nigdzie nie znalazł. Wiadomo, że zostali skrytobójczo zabici i być może gdzieś pod krzakiem w lesie leżą i nikt o nich nie wie.

Przeczytaj także: Pod siedzibą DOZAMEL-u odbyły się obchody 43. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Jeden ze stoczniowców gdańskich był wrocławianinem

Pomnik na grobie Zastawnego powstał z inicjatywy regionalnej Solidarności przy współpracy z Urzędem Miejskim Wrocławia. Jerzy Pietraszek, Dyrektor Wydziału Kultury, podziękował mediom za obecność:

– To pozwoli przypomnieć o tej historii, że jeden ze stoczniowców gdańskich był obywatelem Wrocławia.

Zastawny został pochowany w 1970 roku bez udziału rodziny na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku. Po roku od jego śmierci ciało zostało ekshumowane przez rodzinę, przewiezione i pochowane na brochowskim cmentarzu we Wrocławiu.

Posłuchaj również: Wieczór zDolnego Śląska: 43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.