Mieszkańcy Wrocławia nadal zostawiają odpady ponadgabarytowe w niedozwolonych miejscach
Mieszkańcy Wrocławia w 2024 roku pozbyli się już ponad 17 tysięcy ton odpadów wielkogabarytowych, korzystając z dostępnych kontenerów i PSZOK-ów. Od stycznia do października na osiedlach stanęło aż 15 271 kontenerów. Warto pamiętać, że porzucanie gabarytów w niedozwolonych miejscach może skutkować mandatem i sprzyja problemom, takim jak pojawienie się szczurów, przypomina Piotr Krejner, rzecznik prasowy wrocławskiej spółki Ekosystem:
- To jest duża liczba. Te liczby są rosnące zarówno jeśli chodzi o ilość odpadów wyrzucanych przez wrocławian, jak także jeśli chodzi o liczby kontenerów na odpady wielkogabarytowe, które pojawiają się na wrocławskich osiedlach a mieszkańcy umieścili w nich aż 11996 ton gabarytów.
Polecamy: Co piąty mieszkaniec Dolnego Śląska nie płaci za odbiór śmieci. Jak sobie z tym poradzić?
To o 778 kontenerów więcej niż w całym 2023 roku, dodaje Krejner. Mimo to, część mieszkańców wciąż pozostawia gabaryty przy wiatach śmietnikowych, co jest niedozwolone:
- Tam koło mnie proszę pana, leży dywan na długiej, tam leży, to też nie zabrali. A widzi pan, opony też tu nieprzyjemne jest.
- Skoro ten kontener będzie podstawiony, no to do tego kontenera trzeba to wszystko się przygotować i jak ktoś ma taki gabaryt w domu do wyrzucenia.
Mapa kontenerów oraz harmonogram zbiórki odpadów wielkogabarytowych dla centrum Wrocławia są dostępne na stronie spółki Ekosystem. Lokalizacje kontenerów ustalono z zarządcami nieruchomości i radami osiedla.
Odpady wielkogabarytowe należy oddawać do kontenerów lub Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, np. przy ul. Michalczyka 9 i Janowskiej 51. Do kontenera nie należy wrzucać gruzu, odpadów poremontowych, opon ani elektroodpadów. Odpady problemowe także można bezpłatnie oddać w tych punktach.
Posłuchaj: Jelenia Góra walczy z pasożytnictwem cieplnym. Będą kary za brak ogrzewania?
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.