Dieta ketogenna ratunkiem na lekooporną padaczkę? Efekty bywają spektakularne!
Dieta ketogenna ratunkiem na lekooporną padaczkę! Wrocławscy neurolodzy mają sposób na zmniejszenie liczby napadów. Na oddziale neurologii dziecięcej Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka w ten sposób leczonych jest blisko 40 pacjentów. Jak mówi dr Agata Gruna-Ożarowska w niektórych przypadkach efekty bywają spektakularne:
- U części pacjentów udaje się całkowicie wyeliminować napady padaczkowe, ale nie jest to za każdym razem. Miałam szczęście prowadzić takiego pacjenta, że udało się całkowicie wyeliminować napady i znacznie zredukować leki, a to był pacjent, czy pacjentka, która miała napady co godzinę, przez godzinę.
Stosowanie tej terapii jest zdecydowanie trudniejsze niż podanie tabletki
Skuteczność tej diety jest potwierdzona, ale jej stosowanie wymaga od opiekunów sporego wysiłku - nie ukrywa dietetyczna z oddziału neurologii dziecięcej maja Bińczak:
- Prowadząc terapeutyczna dietę ketogenną musimy trzymać się odpowiednich wyliczeń. To jest bardzo ważne, każde wprowadzenie nadprogramowe jakiegoś produktu, zaburza nam proporcje diety, a w konsekwencji może też wywołać brak efektów.
Dieta ketogenna w leczeniu padaczki lekoopornej powinna być zawsze prowadzona pod ścisłym nadzorem lekarza i dietetyka klinicznego. Rozpoczęcie stosowania diety wymaga wykonania szeregu badań, a w trakcie jej trwania konieczny jest stały monitoring pacjenta. Mimo udowodnionej skuteczności stosowanie diety ketogennej nie jest powszechne, bo jest dużo trudniejsze niż podanie tabletki.
Wymaga od opiekunów między innymi świadomego przygotowania posiłków oraz wykonywania badań kontrolnych. W niektórych wskazaniach pacjenci mogą korzystać z refundowanej żywności medycznej. Będąc na diecie ketogennej należy spożywać m.in. tłuste mięsa, ryby, jaja, nabiał, orzechy, nasiona, oleje roślinne i warzywa o niskiej zawartości węglowodanów. Trzeba unikać z kolei produktów bogatych w cukry i skrobię, takich jak pieczywo, makarony, ziemniaki czy owoce.
Posłuchaj rozmowy którą przeprowadziła reporterka Radia Wrocław, Elżbieta Osowicz:
Polecamy: Kolejny robot chirurgiczny we Wrocławiu. Jest tak ciężki, że trzeba... wzmocnić strop
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.