Ponowne otwarcie Muzeum Archidiecezjalnego. Trafi do niego kopia słynnej księgi
Muzeum Archidiecezjalne po latach znów otworzy się dla zwiedzających. Jego początki sięgają 1898 roku, co czyni je jednym z najstarszych muzeów kościelnych w Polsce. Oficjalne otwarcie nastąpi w czwartek, 12 grudnia, o godzinie 11.00.
Posłuchaj również: "Jest to bardzo wartościowe wyróżnienie". Znamy laureatów Wrocławskiej Nagrody Artystycznej!
Kopia słynnej księgi przekazana do muzeum
Zapowiedzią wielkiego powrotu jest przekazanie przez Miasto Wrocław Muzeum Archidiecezjalnemu kopii Księgi Henrykowskiej - jednego z najcenniejszych zabytków piśmienniczych w Polsce. Mimo swojej wagi historycznej, Księga Henrykowska wygląda niepozornie. Jest to niewielka książeczka pergaminowa licząca 100 stron, oprawiona w tekturę i skórę. Na czym polega wyjątkowość tej repliki, tłumaczy ks. Łukasz Piłat, członek Zarządu Fundacji dla Ostrowa Tumskiego:
- Jest to bardzo wierne odtworzenie oryginału. Wymagało to dobrania jakości papirusu, gramatury, formatu, tak, aby to odzwierciedlenie było jeden do jednego.
Księga napisana jest po łacinie za wyjątkiem jednego zdania, przypomina ks. Piłat:
- „Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai”, co oznacza: „Daj, ja będę mełł”, czyli ziarno na mąkę, „a ty odpoczywaj”, co wypowiedział mąż, rycerz Czech, do swojej małżonki Polki.
To najstarsze zachowane na piśmie zdanie w języku polskim. 9 października 2015 roku Księga Henrykowska została wpisana na listę „Pamięć Świata” UNESCO. Replika została wykonana na zlecenie Miasta Wrocław.
Historia niezwykłej księgi:
Przeczytaj także: Zakup zabytkowych sztućców skończył się dymisją dyrektorki Muzeum Pana Tadeusza
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.