Krzysztof Wielicki, Wanda Rutkiewicz i inni. Spotkasz ich w Centrum Historii Zajezdnia

Piotr Osowicz, PL | Utworzono: 2024-12-10 13:09 | Zmodyfikowano: 2024-12-10 13:12
Krzysztof Wielicki, Wanda Rutkiewicz i inni. Spotkasz ich w Centrum Historii Zajezdnia - "Freedom Climbers – Wrocławianie w Górach Wysokich” to scenograficzna opowieść o ludziach, którzy kochali wolność. Fot: Piotr Osowicz
"Freedom Climbers – Wrocławianie w Górach Wysokich” to scenograficzna opowieść o ludziach, którzy kochali wolność. Fot: Piotr Osowicz

"Freedom Climbers – Wrocławianie w Górach Wysokich” to scenograficzna opowieść o ludziach, którzy kochali wolność. I na taką wystawę zaprasza Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Nie zabraknie na niej polskich legend wspinaczkowych, o których mówi kurator tej ekspozycji dr Wojciech Kucharski z Ośrodka Pamięć i Przyszłość:

- Zobaczymy najbardziej znanych polskich himalaistów: Wandę Rutkiewicz, Krzysztofa Wielickiego, Aleksandra Lwowa ale także bardzo ważnych, także znanych ale trochę może mniej dla wrocławskiego środowiska górskiego: Bogdana Jankowskiego,  Janusza Fereńskiego i inne osoby związane z wrocławskim klubem wysokogórskim.

Unikatowe eksponaty z prawdziwych wypraw wysokogórskich

Na wystawie „Freedom Climbers" będzie można wejść do obozowiska z oryginalnymi przedmiotami używanymi na wyprawach wysokogórskich, zobaczyć pamiątki Krzysztofa Wielickiego i Wandy Rutkiewicz, wysłuchać unikatowych nagrań rozmów z wspinaczami podczas akcji wysokogórskich. Ekspozycja znajduje się w Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184. Co jeszcze możemy zobaczyć na wystawie?

- Unikatowy kombinezon Krzysztofa Wielickiego, kurtkę Bogdana Jankowskiego ale także buty, raki i rakiety śnieżne. Warto wspomnieć, to jest aż tak symboliczne, ze polscy himalaiści zdobywali najwyższe szczyty bardzo często w kaskach robotniczych i okularach spawalniczych.

Ekspozycja powstała we współpracy m.in. z Krzysztofem i Tomaszem Jankowskimi, Krzysztofem Wielickim oraz Bernadette McDonald. Recenzentem wystawy jest dr Andrzej Paczkowski. Można ją zobaczyć w Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184 we Wrocławiu.

Posłuchaj: 320 tysięcy osób korzysta z programu "Nasz Wrocław". Do grona partnerów dołączyło DCF


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.