Koniec z wyrzucaniem ubrań do śmietnika. Od nowego roku duże zmiany w segregacji odpadów
Dziurawe skarpetki, rozciągnięte koszulki czy podarte rajstopy - do tej pory najczęściej lądowały w odpadach zmieszanych. Dotychczas selektywna zbiórka tekstyliów była jedynie zaleceniem, jednak od stycznia stanie się obowiązkiem - tak wynika z najnowszych regulacji Unii Europejskiej. Ma to poprawić zarządzanie odpadami w całym kraju. Stare ubrania nie będą mogły trafiać do czarnego pojemnika na odpady.
- Dla stolicy Dolnego Śląska nie będzie to duża zmiana. Mieszkańcy Wrocławia od lat mogą oddawać niepotrzebne ubrania, obuwie i inne tekstylia do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), zlokalizowanych przy ul. Michalczyka 9 i ul. Janowskiej 51 - mówi Piotr Krejner, rzecznik spółki.
Czytaj także: Co piąty mieszkaniec Dolnego Śląska nie płaci za odbiór śmieci. Jak sobie z tym poradzić?
- Rocznie do wrocławskich PSZOK-ów mieszkańcy przywożą około 70 ton odpadów tej frakcji. Tymczasem Ekosystem w ramach systemu komunalnego zbiera ok. 300 tys. ton wszystkich odpadów. Nie ma ekonomicznego uzasadnienia do wprowadzenia dodatkowych kontenerów na tekstylia w przestrzeni miejskiej. Zachęcamy mieszkańców do korzystania z PSZOK oraz punktów zbiórki organizacji charytatywnych, które dobrze spełniają swoją rolę w gospodarowaniu - dodaje.
Drugie życie starych ubrań
Odzież i inne tekstylia w dobrym stanie mogą być ponownie użyte, dlatego warto przemyśleć przekazanie ich organizacjom charytatywnym. Mieszkańcy Wrocławia niepotrzebne ubrania, obuwie i inne tekstylia powinni oddawać do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), zlokalizowanych przy ul. Michalczyka 9 i ul. Janowskiej 51. Na razie bywa z tym różnie:
Rocznie do wrocławskich PSZOK-ów mieszkańcy przywożą około 70 ton tekstyliów. Ekosystem zbiera ok. 300 tys. ton wszystkich odpadów. Nie ma więc ekonomicznego uzasadnienia do wprowadzenia dodatkowych kontenerów na tekstylia w przestrzeni miejskiej. Ponadto mieszkańcy Wrocławia mogą wrzucać niepotrzebne ubrania do kontenerów Polskiego Czerwonego Krzyża czy oddawać je do schronisk św. Brata Alberta.
Posłuchaj materiału reporterki Radia Wrocław, Beaty Makowskiej:
Przeczytaj: Tragiczny wypadek w Radomierzu! Czołowe zderzenie ciężarówki z samochodem osobowym
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.