Czy alkaliczna, jonizowana woda wodorowa może poprawić Twoje zdrowie?

Radio Wrocław | Utworzono: 2024-12-06 14:45
Dodaj do Wykop.pl
Czy alkaliczna, jonizowana woda wodorowa może poprawić Twoje zdrowie? - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Czym dokładnie jest wodorowa alkaliczna woda jonizowana?

Woda jonizowana powstaje w procesie elektrolizy, kiedy – pod wpływem prądu elektrycznego – rozdzielone zostają kwaśne i zasadowe cząsteczki wody. W ten sposób powstaje tzw. woda żywa (o właściwościach zasadowych) i woda „martwa” (kwaśna, o niskim pH). Woda żywa jest też nazywana wodą alkaliczną, ponieważ ma wyższe pH (powyżej 7, optymalnie od 8 do 9, maksymalnie nawet 11), dzięki czemu może neutralizować nadmiar kwasów w organizmie.

Woda nasycona wodorem molekularnym to woda o bardzo silnych właściwościach antyoksydacyjnych – wodór w tej formie neutralizuje wolne rodniki i wspiera regenerację organizmu na poziomie komórkowym.


Jak uzyskać wodę alkaliczną w domu?

Jonizowaną, wodorową wodę alkaliczną możesz samodzielnie wytworzyć w domu, korzystając z urządzenia, jakim jest jonizator. Rozwiązania te zmieniają pH wody i nasycają ją wodorem. Możesz kupić jonizatory naczyniowe (przenośne) oraz przepływowe (stacjonarne).


Jaka jest różnica między jonizatorem naczyniowym a przepływowym?

Jonizator naczyniowy to urządzenie przenośne (można zabrać np. na wakacje). Wytwarzanie wody alkalicznej odbywa się po kilku minutach od włączenia. Najbardziej popularne jonizatory wody w Europie to jonizatory marki Aquator produkowane na Litwie.

Jonizator przepływowy to urządzenie stacjonarne. Wytwarzanie wody odbywa się sposób natychmiastowy. Wystarczy na urządzeniu ustawić odpowiednie pH wody. Ilość produkowanej wody to kilka litrów na minutę. Najbardziej popularne modele to jonizatory koreańskiej firmy Biontech.

Sprawdź jonizatory wody w ofercie Mediasklep24.pl: https://mediasklep24.pl/12-jonizatory-wody. Znajdziesz tu też urządzenia wielofunkcyjne (jonizatory wody wyposażone w dodatkowe funkcje) oraz jonizatory, oczyszczacze i nawilżacze powietrza.


Wpływ „żywej wody” na zdrowie

Jonizowana, wodorowa woda alkaliczna może działać na organizm wieloaspektowo. Bardzo ważne dla zdrowia – szczególnie współcześnie – jest jej działanie antyoksydacyjne. Nadmiar wolnych rodników uszkadza komórki, prowadząc do stanów zapalnych i chorób przewlekłych – żywa woda neutralizuje szkodliwe cząsteczki, które na wiele sposobów osłabiają działanie organizmu. Uszkadzają DNA komórek oraz utrudniają lub uniemożliwiają ich prawidłowe funkcjonowanie. Przewlekły stres oksydacyjny przyczynia się do rozwoju wielu chorób przewlekłych, w tym miażdżycy, cukrzycy choroby Alzheimera, czy choroby Parkinsona. Nadmiar wolnych rodników przyspiesza też starzenie, m.in. przez niszczenie włókien kolagenowych w skórze.

Wiele osób uważa, że żywa woda przyczynia się do lepszego nawodnienia – jej cząsteczki są mniejsze, co w teorii ułatwia ich wchłanianie przez komórki. To sprawia, że organizm szybciej i skuteczniej się nawadnia, szczególnie po intensywnym wysiłku fizycznym lub w gorącym otoczeniu. Dodatkowo może łagodzić objawy refluksu żołądkowo-przełykowego poprzez neutralizację nadmiaru kwasów w przełyku.


Oczyszczenie organizmu i lepsze samopoczucie

Jonizowana, wodorowa woda alkaliczna wspomaga proces usuwania toksyn, co przyczynia się do lepszego funkcjonowania wątroby i nerek – a w efekcie do lepszego samopoczucia. Ponieważ korzystnie wpływa na wydajność komórek (stres oksydacyjny zaburza m.in. produkcję energii w mitochondriach), może też zmniejszać uczucie zmęczenia i wzmacniać szeroko rozumianą witalność organizmu.


Dlaczego warto posiadać jonizator wody ?

Właściwości wody jonizowanej i jej trwałość jest krótka i wynosi maksymalnie 48 godzin od jej wytworzenia. Zawarty w niej wodór cały czas się utlenia, aż do poziomu równego zero po kilkudziesięciu godzinach. Jeżeli produkujemy na zapas, najlepiej taką wodę przechowywać w butelce szklanej (wodór nie uchodzi przez szkło). Woda alkaliczna jest również sprzedawana w sklepach, ale nie posiada właściwości typowych dla wody jonizowanej ze względu na utlenianie wodoru. Jest to gaz, którego nie można zmagazynować i przechować w butelce plastikowej na dłużej.

Jonizatory wody nie należą do tanich urządzeń, woda jonizowana w sklepach kosztuje około 5zł/litr. Posiadając jonizator, koszt wyprodukowania takiej wody to koszt wody kranowej i prądu, co daje maksymalnie 10 groszy za litr. Tak więc inwestycja w jonizator zwraca się już po kilkunastu miesiącach użytkowania. Warto także zwrócić uwagę producenta jonizatorów. Na rynku występują jonizatory z dalekiego wschodu o wątpliwej jakości elektrod (najdroższa część jonizatora).