Barbórka 2024 w Zagłębiu Miedzowym. Trwa święto górników
4 grudnia, dzień św. Barbary, patronki górników - największe święto tych co na co dzień pracują pod ziemią. W Zagłębiu Miedziowym te obchody zaczęły się znacznie wcześniej. Główne karczmy piwne, uroczyste akademie, skoki przez skórę odbyły się w piątek. Ale jest jeden górniczy zwyczaj, któremu daty ani pory dnia nie da się zmienić. To górnicza pobudka.
Górnicza Orkiestra Dęta kopalni Rudna odwiedziła dziś rano kilka miejscowości Zagłębia Miedziowego. Porannymi koncertami przypomnieli o imieninach swojej patronki św. Barbary. Zagrali między innymi w Chocianowie w Osieku na peryferiach Lubina.
Czy pobudka górnicza w Zagłębiu Miedziowym odchodzi do lamusa?
Od dziesięcioleci kopalniane orkiestry dęte 4 grudnia koncertowały przed świtem w Lubinie, Polkowicach i Głogowie. Dziś rano muzyków częściej można było spotkać na wioskach i niewielkich miejscowościach tego regionu. Dlaczego? Opowiedział nam o tym członek jednej z orkiestr:
- Dzisiaj dostajemy rozpiskę i mamy jeździć do dyrektorów, by zagrać pod tym i pod tym adresem. Kiedyś, jak dyrektorzy mieszkali w blokach, to jak graliśmy, to i ludzie coś z tego mieli. A dzisiaj mało który dyrektor z KGHM-u mieszka w bloku. Zatem przeniosło się to na obrzeża miast górniczych.
Wyjątkiem okazuje się prezes koncernu KGHM, Andrzej Szydło. O 7:00 przekonali się o tym mieszkańcy Głogowa. Dziś też o 13. muzyków z Rudnej będzie można usłyszeć podczas uroczystej mszy świętej w kościele na polkowickim Rynku.
Jak wyglądały przygotowania do najważniejszego święta w Zagłębiu Miedziowym? Posłuchajcie audycji Andrzeja Andrzejewskiego:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.