Barbórka w Wałbrzychu. Gwarkowie gotowi na świętowanie
W Wałbrzychu pomimo zakończenia wydobycia węgla pod koniec lat 90. tradycja wciąż jest podtrzymywana. Tak będzie i w środę, kiedy na ulice miasta wyruszy tradycyjny pochód z orkiestrą i gośćmi z miast partnerskich - mówi Jan Jędrasik, Dyrektor Starej Kopalni.
- Czekamy na gości z Freiberga, na gości z Żaclerza, którzy zostali zaproszeni. Ten dzień rozpoczynamy o godzinie 12.00 uroczystą mszą świętą, następnie przemarszem przechodzimy pod Pomnik Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego, a o godzinie 17.00 w strojach galowych zapraszamy na tradycyjną karczmę piwną.
By tradycji stało się zadość, karczma skierowana jest tylko do dorosłych mężczyzn. Przyśpiewki czy wiersze były często odważne, czasem sprośne, a przede wszystkim dosadnie komentowały rzeczywistość. Bywało, że nie zostawiały suchej nitki na decydentach. Jednak co się dzieje na karczmie, zostaje na karczmie. Do dziś obowiązuje podczas niej strój galowy - górniczy lub garnitur. Tę kulturę trzeba pielęgnować, uważają Kazimierz Kmak i Waldemar Pawełczyk.
- Wspomnienia o górnictwie, wspomnienia o kolegach, od tego się nie ucieknie. Tak się składa, że my jesteśmy tą ostatnią szychtą. Nam przyszło zamknąć te kopalnie.
- Ojcowie byli górnikami, dziadkowie byli górnikami, trudno żebyśmy my o tym zapomnieli. Staramy się przekazać pamięć młodemu pokoleniu wałbrzyszan.
Pomaga w tym m.in organizacja tzw. Szychty Szkolnej - czyli młodzieżowego odpowiednika prawdziwej górniczej karczmy, na której nie brakuje tradycji, w tym np. skoku przez skórę.
Ponieważ w Wałbrzychu po górnictwie zostały już tylko wspomnienia, to Barbórka ma tam wyjątkowe znaczenie. Do tego stopnia, że świętują ją również najmłodsi mieszkańcy miasta, a uroczystości wraz z pochodem z orkiestrą górniczą są ujęte na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. A jak dawniej świętowano?
W krótką podróż w czasie zabierze nas Bartosz Szarafin:
Przeczytaj także: Barbórka 2024 w Zagłębiu Miedziowym już trwa!
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.