Czy Wrocław zmieni model zatrudniania opiekunów? Petycja trafiła do magistratu
Petycja dotycząca trudnej sytuacji finansowej osób świadczących usługi opiekuńcze trafiła do Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. Jej autor, Daniel Tumanowicz podkreśla, że zatrudnianie opiekunów wyłącznie na umowy zlecenia, jest skrajnie niekorzystne:
- Oczekuję zatrudnienia nie na śmieciówkach, tylko umowach o pracę, właściwego pod względem merytorycznym rozliczania czasów przejazdu (między pacjentami) i właściwych norm. Zakładam, że opiekun powinien pracować określoną liczbę godzin i nie więcej.
Jednak dyrektor wrocławskiego MOPS-u Andrzej Mańkowski uważa, że Ekumeniczna Stacja Opieki, która zajmuje się rekrutacją opiekunów, dobrze wywiązuje się z tego zadania:
- To jest nasz partner, od czterech lat realizujemy wspólnie to zadanie, wcześniej mieliśmy innych partnerów i mam wrażenie, że jakość usług i ich realizacja podniosła się bardzo i na ogół wrocławianie są z nich zadowoleni.
Dyrektor MOPS-u dodaje, że miasto na usługi opiekuńcze wydaje rocznie około 30 milionów złotych, chcąc zatrudnić opiekunów na umowy o pracę, musiałoby wydać o 30-40 procent więcej. Na umowy zlecenie pracuje około 700 osób. Z usług opiekuńczych korzysta miesięcznie od 1200 do 2000 mieszkańców Wrocławia.
Petycja ws. zmiany warunków zatrudnienia z magistratu została przesłana do MOPS-u. Urzędnicy zapowiadają, że jeszcze w tym tygodniu autor otrzyma odpowiedź.
Przeczytaj także: Są cierpliwe i uwielbiają przytulanie. We wrocławskim hospicjum pracują czworonożni terapeuci
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.