Karkonosze bez barier. Szlak do Wodospadu Kamieńczyka bliżej osób z niepełnosprawnościami
Jak mówi Prezes KSON-u, Stanisław Szubert to odpowiedz na potrzeby osób z niepełnosprawnościami:
- Oddajemy państwu obiekt o długości 600 metrów pokryty specjalnym rodzajem kostki płomieniowej, która na pewno ułatwi podejście do tej niebywałej atrakcji.
Remont szlaku pozwolił na zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich turystów, podkreśla Wojciech Kotarski z KSON-u:
- Była to droga bardzo kamienista, bardzo wyboista, bardzo niebezpieczna. Na dzień dzisiejszy jest to droga dostępna, gdzie każdy może zasmakować górskiej turystyki - czy to są osoby z niepełnosprawnością, czy taki prowadzące wózek.
Turyści dodają:
- Podejście, końcowa była na prawdę bardzo wymagająca, teraz uważam, że jest na prawdę w porządku, idzie się tutaj, jak po stole. - Myślę, że droga jest porządnie zrobiona i nada się dla każdego
Remont odcinka szlaku do Wodospadu Kamieńczyka, to jednak nie koniec prac na tej trasie. Równa powierzchnia z kostki nie dociera jeszcze do samego schroniska Kamieńczyk. Wyremontowany odcinek należy do Nadleśnictwa Śnieżka, a brakująca część do gminy Szklarska Poręba. Władze miasta pod Szrenicą zapewniają, że remont będzie dokończony, mówi burmistrz miasta Paweł Popłoński:
- W przyszłym roku, rzeczywiście ten odcinek ponad 100 metrów zostanie również ukończony tak, żeby finalnie był dostęp i do schroniska i do Wodospadu Kamieńczyka w takich samych okolicznościach przyrody.
Otwarcie trasy to kolejny etap udostępniania Karkonoszy osobom niepełnosprawnym. W planach jest również dostosowanie szlaku żółtego z Orlinka do schroniska Nad Łomniczką, a także platforma widokowa przy Wodospadzie Kamieńczyk. Szlak wyremontowano dzięki dotacji, w wysokości niemal 2 mln zł, którą KSON pozyskał z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Przeczytaj także: W adidasach zdobywali Śnieżkę. Z pomocą ruszyli im czescy ratownicy
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.