Nadzwyczajna sesja powiatu kłodzkiego. Podsumowanie strat i plan odbudowy po powodzi

Jarosław Wrona, MF | Utworzono: 2024-11-25 19:10 | Zmodyfikowano: 2024-11-25 19:17
Nadzwyczajna sesja powiatu kłodzkiego. Podsumowanie strat i plan odbudowy po powodzi - Radni powiatu kłodzkiego podczas nadzwyczajnej sesjifot. Jarosław Wrona
Radni powiatu kłodzkiego podczas nadzwyczajnej sesjifot. Jarosław Wrona

Jak powiedziała Radiu Wrocław Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk, starosta powiatu kłodzkiego, jeśli chodzi o naprawy dróg, zarząd zawnioskuje o 100 procentowe sfinansowanie tych zadań z budżetu państwa, ale mieszkańcy na ich odbudowę będą musieli zaczekać:

– To jest zaplanowane na jakąś perspektywę czasową, pewnie kilkuletnią. Będziemy składać wnioski na te drogi, na które mamy projekty i sukcesywnie przygotowywać projekty i sukcesywnie zgłaszać się do rządu o finansowanie tych dróg.

Wciąż nieprzejezdne są odcinki dróg wojewódzkich w Bystrzycy Kłodzkiej i w Jedlinie-Zdroju. Jak zapewnił obecny w Kłodzku marszałek województwa dolnośląskiego, Paweł Gancarz, w najbliższych zostaną udrożnione, odniósł się też do odbudowy mostu w Stroniu Śląskim:

 – Deklaruję, że w tym tygodniu te kwestie będą komunikacyjnie udrożnione, w standardzie podobnym, jak w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Tak samo deklaruję i będziemy robić wszystko, żeby ten most w Stroniu Śląskim jeszcze w tym roku powstał.

W powiatowej sesji wziął udział wiceminister rozwoju i technologii, Michał Jaros, który zrelacjonował prace nad specustawą dla poszkodowanych przedsiębiorców

Michał Jaros, wiceminister resortu rozwoju i technologii wziął udział w nadzwyczajnej sesji powiatu kłodzkiego poświęconej podsumowaniu popowodziowych działań. Jak przyznał, rząd odpowiadając na potrzeby przedsiębiorców przeznaczył na pomoc firmom 1 mld złotych. Na ostatnim posiedzeniu sejmu wprowadzono poprawki do specustawy. Jak powiedział Michał Jaros, na podpis prezydenta czeka już zmiana dotycząca zwiększonego limitu pożyczek udzielanych przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi:

 – Zwiększenie kwoty tej pożyczki z 50 do 200 tys. złotych. Myślę, że to będzie bardziej atrakcyjne dla wielu. To jest takie świadczenie interwencyjne, które również jest w jakimś stopniu umarzane. Dla tych, którzy zdobyli ubezpieczenie w 100 procentach, dla tych którzy nie byli ubezpieczeni, w 75 procentach.

Na bieżąco wypłacane są świadczenia interwencyjne do 100 tys. złotych dla bezpośrednio poszkodowanych przedsiębiorców. Do tej pory wypłacono ponad 100 mln złotych. Możliwe jest już umorzenie składek ZUS, również dla przedsiębiorców poszkodowanych pośrednio i dla ich pracowników, bez limitu, za okres 5 miesięcy.

Przeczytaj także: Trwają wypłaty środków dla powodzian. Pierwsi mieszkańcy Kłodzka mogą już rozpocząć remonty


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.